کتاب مربی (3) : کشورم را دوست دارم

به نام خداجون مهربون

مقدمه

دوران کودکی بهترین دوره‌ای است که می‌توان فرد را محیای قدم برداشتن برای فتح فرداهایی بهتر نمود و این دوره، زمانی است که زمین تربیت کودک بیش از هر وقت دیگری پذیرای بذر آداب الهی است. کودکان می‌توانند دنیای اطراف خود را کشف و درک کنند، رشد کنند و شکوفا شوند و در فردای خویش تبدیل به عناصر تأثیرگذار، در عرصه‌های ملی و بین‌المللی گردند.

در بسته آموزشی «دانابان» سعی بر این است که مهم‌ترین مهارت‌های سبک زندگی در راستای شکوفایی فطرت الهی کودک متناسب با درک و ظرفیت این دوره و در قالب‌های متنوع و جذاب به‌صورت بازی‌وارسازی شده (Gamification) گنجانده شود. ازاین‌رو بسته آموزشی «دانابان» در 4 حیطه اصلی که شامل موارد زیر می‌شود سخن به میان آمده است:

  1. تعامل با خویشتن: جلد نخست از کتاب کودک و مربی حول محور تعامل با خویش طرح‌ریزی‌شده است که تحت عنوان «خدا مرا دوست دارد» نام‌گذاری شده است.
  2. تعامل با دیگران: جلد دوم از کتاب کودک و مربی، تحت عنوان «دیگران را دوست دارم» است که به مبحث ارتباط با دیگران در دو حیطه اصلی آداب ارتباط با خانواده و تعامل با شهروندان ازجمله همسالان، معلم، بیماران، مهمانان و … می‌پردازد.
  3. تعامل با جامعه و کشور: جلد سوم که به نام «کشورم را دوست دارم.» نام‌گذاری شده است؛ به مسائلی که حول محور تعامل با جامعه است، می‌پردازد: مسائلی همچون افتخار به ایرانی بودن، شناخت امام (ره) و مقام معظم رهبری (دام‌ظله)، شهر زیبا (مکان مختلف شهری و روستایی) هوش مالی و اقتصادی و سواد رسانه بیان‌شده است.
  4. تعامل و ارتباط با خلقت زیست‌محیطی: در جلد چهارم از کتاب مربی و کودک به شناخت و تعامل با حیوانات، درختان، آسمان، زمین و … اشاره‌شده است. این جلد تحت عنوان «طبیعت را دوست دارم.» نام‌گذاری شده است.

لازم به ذکر است که هر عنوان از کتاب مربوط به دو ماه تحصیلی می‌باشد.

چراغ راه تولید محتوای این کتاب علاوه بر تعالیم متعالی اسلامی، سند مصوب شورای عالی آموزش‌وپرورش و اهداف مندرج در آن بوده است. در این مسیر سعی شده با استفاده از پژوهش‌های علمی در عرصه جهانی و ملی و بهره‌مندی از نظرات صاحب‌نظران این عرصه بر غنای مطالب افزوده شود.

توضیح در مورد عادت محوری (عادت چله) جلد سوم:

یکی از مهم‌ترین سازوکارهای اجتماعی برای ترویج گزاره‌های مثبت و رعایت هنجارهای اجتماعی در جامعه و کم کردن دایره بدی‌ها و ناهنجاری‌ها، مسئولیت‌پذیری آحاد جامعه در برابر این امور است؛ به‌نحوی‌که ذهن افراد جامعه در رابطه با انجام و یا عدم انجام قوانین و هنجارهای اجتماعی توسط خود فرد و حتی دیگران حساس باشد. در این صورت است که جامعه با سرعت مضاعفی می‌تواند به سمت پیشرفت و تعالی مادی و معنوی حرکت کند.

آموزش مسئولیت‌پذیری اجتماعی در کشورهای مختلف از کودکی آغاز می‌گردد، اینکه کودک بتواند مسائلی را که یاد گرفته، حالا در وجود دیگران هم آن را جست‌وجو کند و اگر مغایرتی حس کرد، بتواند دیگران را به انجام این هنجارها تشویق کند؛

از بُعد فردی این مسئله باعث می‌شود عمق یادگیری و همچنین عمل به مباحث آموزش دیده‌شده، در کودک افزایش یابد و کودک با آموزش مطلب یادگرفته شده به دیگران و تشویق آن‌ها به انجام امور پسندیده، خود نیز به درک عمیق‌تری از آن مطلب برسد و موجب شود که خود کودک به‌طریق‌اولی متخلق به آن مفهوم گردد و از سوی دیگر، این مسئله موجب افزایش ضریب اعتمادبه‌نفس در کودک می‌گردد و او را مهیای پذیرش مسئولیت‌های بزرگ‌تر در سنین بالاتر می‌نماید.

ازاین‌رو، دعوت به خوبی‌ها توسط کودک و بازداشتن دیگران از بدی‌ها، به‌عنوان مهارت محوری جلد سوم قرار داده‌شده است. در این جلد در مورد ارتباط کودک با اجتماع از ابعاد مختلف در فضایی کودکانه سخن به میان آمده است که به نظر می‌رسد دراین‌ارتباط اجتماعی نقش‌آفرینی کودک به‌عنوان یک عنصر فعال در میان خانواده و دوستان از اهمیت بسزایی برخوردار است. حاصل این نقش‌آفرینی خود را در قالب‌هایی همچون همیار پلیس، پلیس آب و نقش‌هایی ازاین‌دست می‌تواند بروز دهد؛ بنابراین، در این جلد درصدد آنیم تا توانمندی و مهارت تشویق دیگران به خوبی‌ها و بازداشتن از بدی‌ها به یک عادت پسندیده در وجود کودک تبدیل شود و یا حداقل این مفهوم را به‌عنوان یک امر پسندیده تلقی نماید.

نکته:

عناوین قرار داده‌شده به‌عنوان نام هر درس و نام هر گام، صرفاً جهت دسته‌بندی و اطلاع مربی است و بیان آن‌ها برای کودکان ضرورتی ندارد.