درس 8 - چشم و حس بینایی

به نام خداجون مهربون

هدف کلی: آشنایی با چشم و حس بینایی

اهداف جزئی:

  • آشنایی با چشم و نحوه مراقبت از آن
  • شناخت نعمت‌های خدا و تشکر از لطف و مهربانی او
  • آشنایی با مفهوم باز و بسته
  • رعایت بهداشت و نکات ایمنی در انجام فعالیت ها
  • ساختن کاردستی
  • درک کلام موزون و گسترش گنجینه واژگان
  • تقویت هوش دیداری – فضایی (Visual / Spatial)
آغاز سخن بانام خدا و هم‌خوانی سوره توحید

توجه: مربی محترم از این پس در ابتدای هر درس، سوره توحید را تلاوت نمایید و یا صوت سوره توحید را پخش نمایید و از کودکان بخواهید که همخوانی و تکرار کنند.

عادت چله

از نوآموزان در مورد زود خوابیدن سؤال کنید. می‌توانید بچه‌ها را با این شعر تشویق کنید:

تو مثل ماه می تابی

وقتی که زود می‌خوابی

مرورها بر اساس منحنی فراموشی

قبل از شروع درس با انجام فعالیت‌های ذیل، درس‌های گذشته را مرور کنید:

  • مرور درس 5: در مورد قوانین کلاس و این نکته که چرا نباید در کلاس چیزی خورد گفتگو کنید از کودکان بپرسید کدام‌یک از شما یادش هست که چه قوانینی را برای کلاس مطرح کردیم؟ و سؤالاتی ازاین‌دست.

مرور درس 7: مفهوم عدد 2 و 3 را با نوآموزان کار کنید و مطمئن شوید که مفهوم عدد 2 و 3 را فراگرفته‌اند.

فعالیت 1: کتاب کودک

تصویر خوانی و تفکر: ابتدا از کودکان بخواهید تا به تصاویر دقت کنند. بعد از تصویر بالای صفحه از کودکان سؤال بپرسید و کودک را وادار به تفکر و سپس سخن گفتن کنید: «به نظر شما پرپری چه‌کار می‌کند؟ چرا چشمان او درد می‌کند؟ فاصله ما از تلویزیون هنگام دیدن کارتون چقدر باید باشد؟ و …» به همین ترتیب در مورد بقیه تصاویر نیز این سؤالات را تکرار کنید. سپس از کودک بخواهید، تصاویری که در آن‌ها کار درست انجام می‌شود را رنگ‌آمیزی کند. (تصویر دوم و سوم)

مفهوم باز و بسته: در مورد مفهوم باز و بسته با کودکان سخن بگویید و از ایشان بخواهید، چیزهایی که در کلاس باز و بسته هستند را نشان بدهند و نام ببرند (درِ کلاس، کتاب و …) سپس از آنان بخواهید به تصویر نگاه کنند و چشم، در و کتاب باز و بسته رانشان دهند و آن‌ها را رنگ کنند.

مرور مفهوم اول و آخر (درس 5) و عدد دو  و سه (درس 7): در تصویر اول از بالا، گلدان چند برگ دارد؟ رنگش کن. (سه برگ) در تصویر آخر چند ابر در آسمان است؟ (دو ابر) گیاهانی که دو برگ دارند را پیدا کن و سبز کن. گیاهانی که سه برگ دارند را پیدا کن و آبی کن.

فعالیت 2: شعرِ «چشمِ قشنگ»

ابتدا شعر را برای کودکان بخوانید، سپس از آن‌ها بخواهید با ضربه زدن دو مداد به یکدیگر ریتم ایجاد کرده و با شما همخوانی کنند. سپس به نعمت‌های خدا اشاره‌کرده و در مورد چشم و حس بینایی و راه‌های محافظت از آن با کودکان گفتگو کنید.

خدای مهربون به ما
سبز و سیاه و قهوه­ای

ما چیزی رو نمی­بینیم
نمی­تونیم بازی کنیم

مواظبیم که خستگی
نمی­ذاریم مریض بشن

  داده دو تا چشمِ قشنگ
جور واجور و رنگاوارنگ

بدون حس بینایی
بیرون بریم به‌تنهایی

نیاد سراغ چشمامون
با گوشی و تلویزیون[1]

[1] سمیه تورجی

فعالیت 3: نقاشی با چشم‌های بسته

کودکان به گروه‌های 4 نفره تقسیم شوند و به‌نوبت چشم‌های یکدیگر را با چشم‌بند ببندند به رعایت بهداشت و نکات ایمنی در انجام فعالیت توجه داشته باشید  و بر روی برگه‌هایی که به آن‌ها داده‌اید یک نقاشی بکشند (بهتر است موضوع نقاشی را مشخص کرده و ساده باشد مانند گل، خانه، لیوان و…) بکشند و درحالی‌که چشمشان بسته است، سوره مبارکه توحید را زمزمه کنند. (مرور درس 7)

در پایان از نقاشی های کشیده شده نمایشگاهی در کلاس تشکیل دهید و با اشاره به حدیث امام صادق (علیه‌السلام) که فرمودند: العافِیَةُ أَجمَلُ عَطاءٍ؛ سلامتی بهترین نعمت‌های خدادادی است.[1]

در مورد نعمت چشم با کودکان صحبت کنید. کودکان با دیدن نقاشی‌های خود و دیگران، اهمیت حس بینایی در انجام کارها را مشاهده نموده و از خداوند به خاطر نعمت سلامتی تشکر کنند.

[1] مجلسی، بحارالانوار، نشر موسسة الوفاء، 1404 ق، ج ٧٨، ص ٣٦٥

 

فعالیت 4: بازی چشم‌بندی

کودکان را به گروه‌های دونفره تقسیم کنید سپس به هر یک 4 مهره کوچک با رنگ‌های مختلف یا 4 شی‌ء کوچک با شکل‌های متفاوت مثل تراش، پاک‌کن، درب بطری، پیچ، گل سر و… دهید.

هر بار یکی از کودکان با دقت وسایل را نگاه کند سپس با رعایت بهداشت ونکات ایمنی چشمش بسته شود و هم‌گروهی او، یکی از آن‌ها را بردارد. کودک اول باید بگوید کدام‌یک حذف‌شده است، در صورتی که اشتباه گفت جای آن‌ها عوض می‌شود.

توجه : این بازی به منظور تقویت حافظه بصری و تقویت هوش دیداری _ فضایی (Visua / Spatial ) کودک مفید است.