درس 6 - چرخه تولد پروانه

به نام خداجون مهربون

هدف کلی: آشنایی با تولد پروانه (چرخه زندگی پروانه)

اهداف جزئی:

  • آشنایی با نعمت‌های خداوند و زیبایی‌های آن
  • شرکت در بحث و گفت‌وگوهای کلاسی و پاسخ دادن به سؤالات
  • بیان دلایل منطقی ساده برای صحبت‌های خود
  • تقویت روحیه پرسشگری و علاقه به پرسش در زمینه‌های گوناگون
  • درک پیام تصاویر و یافتن توالی تصاویر
  • دست ورزی و تقویت عضلات دست
آغاز سخن بانام خدا و هم‌خوانی سوره فیل
عادت چله

در مورد جمله پایین با کودکان صحبت کنید و از ایشان بخواهید تا از خدا به خاطر یکی از زیبایی‌های دنیا تشکر کنند:

«خدایا به خاطر تمام زیبایی‌هایی که آفریده‌ای تو را شکر می‌کنم.»

 

مرورها بر اساس منحنی فراموشی

برای مرور درس‌های گذشته سؤالات ذیل را از نوآموزان بپرسید:

  • جلد 3، درس 32: یک فایده استفاده از گوشی همراه را بگویید.
  • درس 3: مار و تمساح چطور حرکت می‌کنند؟ علت آن چیست؟
  • درس 5: چه حیواناتی برای دفاع از خود لگد می‌زنند؟
فعالیت 1: کتاب کودک

تصویر خوانی و تفکر: از نوآموزان بخواهید به‌دقت به تصویر کتاب نگاه کنند. از آنان بپرسید به نظر شما هریک از این تصاویر در مورد چیست؟ فکر می‌کنید چه اتفاقی افتاده است؟

(مربی محترم بعد از خواندن قصه، از نوآموزان بخواهید ترتیب و توالی تصاویر را مشخص کنند.)

مرور عدد 8 (درس 3): روی بال‌های پروانه چند گردی وجود دارد، 8 تا از آن‌ها را به سلیقه خود رنگ‌آمیزی کنید.

رنگ‌آمیزی: از نوآموزان بخواهید بقیه پروانه را به سلیقه خود رنگ‌آمیزی کنند.

فعالیت 1: داستان «کرم کوچولو»

ابتدا داستان را برای نوآموزان بخوانید سپس در مورد آن سؤالاتی بپرسید. اجازه دهید خودشان ضمن بیان اینکه در داستان چه اتفاقاتی افتاد، مراحل تولد پروانه را تعریف کنند و در پایان، خدا را به خاطر تمام زیبایی‌هایی که آفریده است، شکرکنند.

در یک روز پاییزی که پرپری داشت به‌تنهایی از مدرسه به خانه می‌آمد، یک‌دفعه دید از بالای یک درخت توت، چیزی روی زمین افتاد. با سرعت رفت و دید که یک کرم کوچولوی بامزه روی زمین افتاده است.

آن را برداشت و گفت: غصه نخور کرم کوچولو، از امروز به بعد، من مراقب تو هستم. بعد از همان درخت، چند عدد برگ بزرگ و تازه کند و به خانه رفت.

پرپری هرروز که از مدرسه به خانه می‌آمد برای کرم کوچولو برگ تازه می‌آورد و اولین کاری که می‌کرد این بود که به کرم کوچولو سر بزند. روزها گذشت و گذشت و کرم کوچولو تپل و تپل‌تر شد چون کارش فقط خوردن بود و خوردن.

تا اینکه یک روز که پرپری به خانه آمد هرچه بین برگ‌ها را گشت کرم کوچولو را پیدا نکرد. با ناراحتی پیش مادرش رفت و گفت: مادر جان کرم کوچولو چی شده؟ جایی رفته؟

مادر به‌آرامی پشت یک برگ را به او نشان داد و گفت: کرم کوچولو همین‌جا است. جایی نرفته. فقط یک پیله قشنگ دور خودش پیچیده است. پرپری خیلی تعجب کرد، گفت: پیله؟ پیله دیگر چیست؟ مامان پری گفت: پیله مثل یک پتوی گرم است که کرم‌ها وقتی به‌اندازه کافی بزرگ شوند، دور خودشان می‌پیچند. پرپری با تعجب گفت: پتوی پیله‌ای؟ خوب مامان جان! کی از پتوی پیله‌ای‌اش بیرون می‌آید؟ مامان پری گفت: عزیزم! باید خودت ببینی که چه اتفاقی می‌افتد؛ اما باید چند روزی صبر کنی.

حالا دیگر پرپری هرروز که به خانه می‌آمد پیله را نگاه می‌کرد و منتظر بود که کرم کوچولو، از داخل پیله بیرون بیاید. تا اینکه یک روز وقتی نزدیک پیله شد، دید که آن سوراخ شده و هیچ‌چیزی درونش نیست. نزدیک بود گریه کند که ناگهان دید یک پروانه بزرگ و زیبا با بال‌های صورتی و سبز، روی شانه‌اش نشست و گفت: سلام پرپری جان! دوست مهربان من. من همان کرم تنبل و تپلو هستم که داخل پیله رفتم، ببین خدا من را چقدر زیبا و قشنگ کرده است.

پرپری با تعجب گفت: خدا؟

پروانه لبخندی زد و گفت: بله خدا، به همه پروانه‌های دنیا یاد داده چطور روی برگ سبز تخم بگذارند، بعد کرم‌های کوچولو از تخم بیرون بیایند و فقط بخورند و قوی شوند. سپس دور خودشان پیله‌هایی از ابریشم ببندند. ما هم در پیله مثل یک جوجه در تخم، بزرگ و بزرگ‌تر می‌شویم، بال و دست‌وپا در می‌آوریم، به‌موقع بیرون می‌آییم و تبدیل به یک پروانه زیبا می‌شویم و پرواز می‌کنیم. من از امروز فقط با تو دوست هستم، ممنونم که مراقبم بودی.

پرپری، هم خوشحال شد و هم از قدرت خدای مهربان بسیار تعجب کرد، بعد با سرعت به داخل خانه دوید تا پروانه زیبا را به همه نشان دهد.

فعالیت 3: بحث و گفت‌وگو

پس از شنیدن قصه به زیبایی‌های آفرینش اشاره کنید و همراه با کودکان خدا را به خاطر تمام زیبایی‌هایی که آفریده است شکر کنید. سپس در مورد چرخه جالب زندگی پروانه با کودکان گفت‌وگو کنید. نوزاد پروانه (کرم) از کجا بیرون می‌آیند؟ کار کرم‌ها چیست؟ غذای کرم‌ها قبل از پروانه شدن چیست؟ پیله چطور درست می‌شود؟ از درون پیله چه‌چیزی بیرون می‌آید؟ آیا تابه‌حال یک کرم پروانه در خانه خود نگه داشته‌اید؟

 

فعالیت 4: کاردستی گروهی

از نوآموزان بخواهید در گروه‌های خود و با همکاری هم چرخه زندگی پروانه را با وسایل موجود درست کنند. برای این کار می‌توانند ابتدا چرخه زندگی پروانه را روی یک تکه مقوا بکشند. سپس آن را کلاژ یا چسبانه‌کاری کنند. می‌توانند از موارد زیر برای این کار استفاده کنند اما اجازه دهید درنهایت از خلاقیت خود استفاده کنند (مواد زیر صرفاً جهت پیشنهاد است.)

تخم‌ها: از دکمه‌های کوچک استفاده شود.

کرم: با استفاده از کاغذ کشی یا فوم انجام شود.

پیله: پنبه یا کاموا استفاده شود.

پروانه: با استفاده از کاغذ رنگی کلاژ شود.

وسایل موردنیاز: دکمه، پنبه، کاغذ رنگی، درب بطری، کاغذ کشی، فوم، چسب، مقوا و قیچی.