درس 28 - جاذبه‌های تاریخی و معاصر ایران

به نام خداجون مهربون

هدف کلی: آشنایی با مکان‌های گردشگری تاریخی و معاصر

اهداف جزئی:

  • شرکت در بحث و گفت‌وگوهای کلاسی و پاسخ دادن به سؤالات
  • افزایش دقت و تمرکز
  • آشنایی با مفهوم عدد 10
  • پرورش مهارت‌های جسمی و حرکتی
  • تقویت هوش جنبشی–حرکتی (Kinetic/ Motion)
  • تقویت هوش کلامی–زبانی (Verbal / Linguistic)
  • دست ورزی و تقویت عضلات دست
آغاز سخن با نام خدا و هم‌خوانی دعای سلامتی امام زمان (عج)
عادت چله

تمام زیبایی‌های جهان را خدای مهربان آفریده است. شما چند تا از این زیبایی‌ها را می‌توانید نام ببرید؟ بیایید همگی خدا را به خاطر تمام این زیبایی‌ها شکر کنیم.

 

مرورها بر اساس منحنی فراموشی

برای مرور درس‌های گذشته سؤالات ذیل را از نوآموزان بپرسید:

  • درس 19: به نظرتان آب به چه شکل‌هایی (حالت) می‌تواند تبدیل شود؟ (یخ (برف) و بخار (ابر).
  • درس 25: یک درخت از چه قسمت‌هایی تشکیل‌شده؟
  • درس 27: در شهرهای مشهد و کربلا حرم کدام‌یک از امام‌ها است، نام ببرید؟
فعالیت 1: کتاب کودک

تصویر خوانی و تفکر: از نوآموزان بخواهید به‌دقت به تصویر نگاه کنند و برداشت خود از تصویر را توضیح دهند. (برای آنان توضیح دهید که این‌ها تصاویر بعضی از مکان‌های تاریخی و معاصر کشورمان هستند.)

افزایش دقت و توجه: توجه نوآموزان را به تصویر کتاب جلب کنید. به آن‌ها بگویید، تکه‌هایی از تصویر جداشده که در پایین کتاب قرار دارد. فکر می‌کنید هرکدام از این تکه‌ها مربوط به کدام بخش تصویر است. با دقت تکه افتاده شده از تصویر را با خط‌های رنگی، به آن وصل کنید.

مفهوم عدد 10: ابتدا مفاهیم عدد و شمارش تا عدد 9 را با نوآموزان مرور کنید. تعدادی وسیله (نی، مداد یا مهره و…) در اختیار آنان قرار دهید. سپس مفهوم عدد 10 و شمارش آن را با نوآموزان تمرین کنید. از نوآموزان بخواهید عدد 10 را با انگشتان خود نشان دهند سپس به تصویر کتاب توجه کنند و از بین گل‌هایی که در صفحه می‌بینند، 10 تا از آن‌ها را رنگ کنند.

دست ورزی: از نوآموزان بخواهید تا خطوط خط‌چین بالای صفحه را با توجه به فلش‌ها، پررنگ کنند.

فعالیت 2: بحث و گفت‌وگو

مربی گرامی، مجدداً توجه شاگردان را به تصاویر جلب کنید و با سؤالات ذیل با آنان گفت‌وگو کنید:

1- آیا نام این آثار تاریخی را که باهم صحبت کردیم به یاد دارید؟ (منارجنبان، برج میلاد، تخت جمشید).

2- آیا می‌دانید در کدام شهرها هستند؟

3- آیا به آنجا سفر کرده‌اید؟ می‌توانید چند نمونه دیگر آثار قدیمی و جاهای دیدنی دیگر را نام ببرید؟

فعالیت 3: بازدید علمی یا تحقیقی

فعالیت پیشنهادی 1: از نوآموزان بخواهید که با کمک والدین خود، در مورد یکی از آثار قدیمی و معاصر ایران تحقیق کنند و عکس مکان موردنظر را با کمی اطلاعات، به کلاس بیاورند. (یا عکس را داخل گروه کلاسی بفرستند و مربی سر کلاس عکس را بر روی صفحه‌ی نمایش نشان دهد.) و برای دوستان خود کمی در مورد آن مکان سخنرانی کنند.

فعالیت پیشنهادی 2: در صورت امکان، نوآموزان را به یکی از آثار دیدنی و معاصر شهر خودشان به‌صورت اردویی تفریحی ببرید و در آنجا با نوآموزان در مورد آن مکان صحبت کنید.

فعالیت 4: بازی

بازی 1:

وسایل موردنیاز: لیوان یک‌بارمصرف (به تعداد لازم)، توپ پلاستیکی کوچک

محیط بازی: نمازخانه، کلاس

ابتدا نوآموزان را به دو گروه 3 یا 4 نفره تقسیم کنید و از آن‌ها بخواهید بعد از اعلام مربی، بازی را شروع کنند. به این صورت که با همکاری یکدیگر لیوان‌ها را بر روی‌هم قرار دهند تا به‌صورت برج درآید و وقتی چیدن لیوان‌ها تمام شد 2 نفر از گروه، از برجی که ساخته‌اند مراقبت کنند تا کسی آن را خراب نکند و 2 نفر دیگر از گروه، از جای مشخص که تعیین‌شده است، برج گروه مقابل خود را با توپ‌های کوچک هدف می‌گیرند تا آن را خراب کنند. افراد آن گروه هم باید مثل گروه قبل به بازی ادامه دهند. (در هنگام چیدن لیوان‌ها اگر برجی که ساخته‌اند خراب شود باید از اول لیوان را بچینند.)

بازی 2:

تعدادی از نوآموزان (گروه اول) دست‌هایشان را به هم بدهند و به‌صورت دایره‌ای شکل بایستند. تعدادی دیگر از نوآموزان (گروه دوم) که تعدادشان کمتر است داخل دایره بایستند. (به‌عنوان گردشگر).

در بیرون دایره مربی تعدادی از تصاویر مکان‌های گردشگری که نوآموزان با آن‌ها آشنا شده‌اند، قرار می‌دهد. (از هر تصویر چند مورد که از تعداد نوآموزان کمتر باشد)

گروه اول شروع به چرخیدن می‌کنند و گروه دوم که در وسط ایستاده‌اند می‌گویند: می‌خوام برم به گردش

گروه اول می‌گویند: کجا بری؟

گروه دوم: می‌خوام برم به شیراز / اصفهان و…

گروه اول: با چی می‌ری؟

گروه دوم: با قطار / اتوبوس/ ماشین (حالت وسیله‌ای که با آن می‌خواهند به گردش بروند را اجرا می‌کنند و حرکت می‌کنند.)

گروه اول همچنان آهسته می‌چرخند و بچه‌های گروه دوم (وسط دایره) باید از بین دست‌هایشان به شکل هواپیما/ ماشین/ و… خارج شوند و تصویر مکان موردنظر را پیداکرده و به داخل گروه برگردند. هرکدام که نتوانند تصویر را پیدا کنند و یا به آن‌ها تصویر نرسد به حلقه‌ی گروه اول اضافه می‌شوند و بازی ادامه می‌یابد تا بچه‌های گروه دوم تمام شوند. سپس بچه‌های گروه اول در وسط دایره قرار می‌گیرند.