درس 13 - غذا دادن به حیوانات و حق بهداشت

به نام خداجون مهربون

هدف کلی: آشنایی با رعایت حقوق جانوران (غذا دادن و حق بهداشت)

اهداف جزئی:

  • آشنایی با نعمت‌های خداوند و زیبایی‌های آن
  • شرکت در بحث و گفت‌وگوهای کلاسی و پاسخ دادن به سؤالات
  • شرکت در نمایش خلاق
  • درک پیام تصاویر
  • دست ورزی و تقویت عضلات دست
  • تقویت هوش طبیعت‌گرایی (Naturalism)
  • تقویت هوش دیداری–فضایی (Visual / Spatial)
آغاز سخن بانام خدا و هم‌خوانی سوره فیل
عادت چله

در مورد مطلب زیر با کودکان سخن بگویید:

اگر شکر نعمت‌های خدا را انجام دهیم، خداوند نعمت‌هایش را بر ما بیشتر می‌کند.

(آیه 7 سوره مبارکه ابراهیم: لئن شکرتم لازیدنکم)

مرورها بر اساس منحنی فراموشی

برای مرور درس‌های گذشته سؤالات ذیل را از نوآموزان بپرسید:

  • درس 4: بدن ماهی‌ها و بدن پرنده‌ها، از چه‌چیزی پوشیده شده است؟
  • درس 10: در گذشته از حیوان‌ها برای جابه‌جایی چه چیزهایی استفاده می‌کردند؟ چرا؟
  • درس 12: از پوست چه حیواناتی برای تولید لباس استفاده می‌کنند؟
فعالیت 1: کتاب کودک

تصویر خوانی و تفکر: از نوآموزان بخواهید به تصاویر کتاب توجه کنند. از آنان بپرسید فکر می‌کنید چه اتفاقی در تصویر افتاده است. نظرات خود را بیان کنند و بگویند که هریک از شخصیت‌های داخل تصویر چه احساسی دارند.

تعیین وزن اشیا بدون استفاده از ابزار (مرور درس 12): از نوآموزان بپرسید، در کنار ببعی چه می‌بینند؟ به‌نظر شما سنگ، سنگین‌تر است یا برگ؟ دور جسم سنگین‌تر را خط بکشید.

دست ورزی: از نوآموزان بخواهید تا خطوط خط‌چین بالای صفحه را با توجه به فلش‌ها، پررنگ کنند.

فعالیت 2: بحث و گفت‌وگو

در کنار فواید زیادی که طبیعت، درختان و حیوانات برای ما دارند، در مقابل ما نیز وظایفی در قبال آن‌ها داریم. با نوآموزان با استفاده از سؤالات ذیل بحث و گفت‌وگو کنید:

کسانی که حیوانی را در خانه‌ی حیاط دار یا خانه روستایی یا اینکه پرنده‌ای را در خانه‌ی آپارتمانی دارند، چطور از او باید نگهداری کنند و به او غذا و آب دهند؟

بهداشت و نظافت آن‌ها را چطور باید رعایت کرد؟

تابه‌حال شده است که حیوانی را ببینید که زخمی است یا اینکه گرسنه است و غذایی را پیدا نمی‌کند؟ شما برای او چه‌کاری را انجام می‌دهید؟

فعالیت 3: کاردستی (ساخت لانه‌ی پرنده)

از نوآموزان بخواهید ابتدا در ذهن خود یک لانه پرنده را تصور کنند و اینکه چگونه می‌توان آن را ساخت. سپس مواد بازیافتی و دورریز، مثل بطری بزرگ آب‌معدنی، بطری مقوایی بزرگ شیر، کارتن و جعبه‌های مقوایی سایز متوسط، یک عدد را بردارند و قسمت بزرگی از این وسیله را برای ورود پرنده به‌عنوان درب لانه، برش دهند. (برش درب، در خانه توسط والدین انجام شود)، سپس آن را به کلاس آورده و می‌توانند با استفاده از قلم‌مو و گواش رنگ بزنند و سپس با استفاده از مقوا و کاغذ رنگی، چسب مایع، قیچی و… آن را زیبا کنند. در آخر هم داخل و کف آن ظرف را مقداری چوب خشک، برگ تازه‌ی درخت، پوشال و… بریزند و آن را در یک فضای باز مثل حیاط مدرسه، یا پارک برده و از درختی آویزان کنند.

فعالیت 4: نمایش (با توجه به داستانک نیمه‌تمام)

ببعی گیاه شبدر را خیلی دوست داشت. او شنیده بود که در بین کوه‌های بلند آن‌طرف جنگل، در بین صخره‌ها، پر از شبدر تازه و خوش‌مزه است. یک روز تنها به‌طرف آن کوه‌ها به راه افتاد. وقتی به آنجا رسید، دید که کوه‌ها سخت و سنگی هستند و به این راحتی نمی‌تواند از آن بالا برود ولی چون خیلی شکمو بود، آرام‌آرام شروع به بالا رفتن از آن کوه کرد. گیاهان خوش‌مزه را می‌خورد و از آن بالاتر می‌رفت. تا اینکه یک‌باره تکه سنگی از زیر پایش کنده شد و او را به‌طرف پایین کوه پرت کرد. ببعی شروع کرد به گریه و ناله. چوپان صدای ناله‌ی ببعی را شنید و…

نوآموزان را به گروه‌های سه‌نفره تقسیم کنید و از آن‌ها بخواهید، نمایش این داستان را اجرا کنند. اگر آن‌ها جای ببعی، چوپان و دامپزشک بودند چه کاری را انجام می‌دادند؟ از کودکان بخواهید داستان را کامل کنند و نمایش آن را بازی کنند.