درس 10 - فواید جانوران (حمل‌ونقل)

به نام خداجون مهربون

هدف کلی: آشنایی با فواید حیوانات (حمل‌ونقل)

اهداف جزئی:

 • آشنایی با نعمت‌های خداوند و زیبایی‌های آن
 • شرکت در بحث و گفت‌وگوهای کلاسی و پاسخ دادن به سؤالات
 • تقویت روحیه پرسشگری و علاقه به پرسش در زمینه‌های گوناگون
 • توجه و دقت به صدای اول کلمات (صدایت)
 • دست ورزی و تقویت عضلات دست
 • تقویت هوش جنبشی–حرکتی (Kinetic/ Motion)
 • تقویت هوش طبیعت‌گرایی (Naturalism)
آغاز سخن بانام خدا و هم‌خوانی سوره فیل
عادت چله

شعر زیر را با کودکان هم‌خوانی کنید:

وقتی غذا می‌خورم
با پدر و مادرم

  شکر خدا می‌کنم
منم دعا می‌کنم
مرورها بر اساس منحنی فراموشی

برای مرور درس‌های گذشته سؤالات ذیل را از نوآموزان بپرسید:

 • درس 9: چرا وقتی پشمک سگ عمویش را به خانه آورد، همه مریض شدند؟
 • درس 7: یک جوجه به چه صورت به دنیا می‌آید؟
 • درس 1: داستان سوره‌ی فیل چیست؟ مرور تند و آهسته: از نوآموزان بخواهید نام یک حیوانی که تند می‌رود و حیوانی که کُند می‌رود را ببرند.
فعالیت 1: کتاب کودک

تصویر خوانی و تفکر: از نوآموزان بخواهید به تصویر کتاب توجه کنند و در مورد آن صحبت کنند. تشخیص جهت حرکت (مرور درس 7 و 9): مربی از نوآموزان بپرسد که کدام حیوان در حال حرکت به سمت راست تصویر است؟ زیر آن را ضربدر بزن. کدام حیوان در حال حرکت به سمت چپ تصویر است؟ دور آن خط بکش.

همچنین از آن‌ها بخواهید اشکال کادر پایین را با دقت ببینند و نام آن را بگویند. هرکدام از آن‌ها که عکسش در تصویر بالا آمده است را با خط رنگی به آن وصل کنند.

دقت شنیداری (هم آغاز «ت»): از نوآموزان بخواهید با دقت به کلماتی که بیان می‌کنید گوش دهند، سپس کلماتی را که صدای اول آن‌ها صدای «ت» هست را برای نوآموزان تکرار کنید. از آنان بپرسید اولین صدایی که شنیدید چه صدایی بود؟ سپس از آنان بخواهید تصاویری که صدای اول آن‌ها صدای «ت» هست را پیدا کنند و آن را رنگ‌آمیزی کنند.

تشخیص سرعت حرکت (مرور درس 1): از نوآموزان بپرسید به نظر شما کدام‌یک از حیوانات در تصویر آهسته حرکت می‌کنند و کدام‌یک سریع؟

دست ورزی: از نوآموزان بخواهید تا خطوط خط‌چین بالای صفحه را با توجه به فلش‌ها، پررنگ کنند.

فعالیت 2: بحث و گفت‌وگو

در رابطه با یکی از فواید جانوران که حمل‌ونقل است، با استفاده از سؤالات ذیل با نوآموزان گفت‌وگو کنید: در تصویر کتاب چه حیواناتی را می‌بینید؟ از این حیوانات برای جابه‌جایی چه‌چیزی استفاده شده است؟

در قدیم که ماشین نبود، مردم برای حمل‌ونقل از چه حیواناتی استفاده می‌کردند؟

از شتر برای حمل‌ونقل در چه جاهایی استفاده می‌شود؟ چرا؟

فعالیت 3: بازی

دو بازی پیشنهادی:

 1. نوآموزان را به گروه‌های پنج‌نفره تقسیم کنید. سپس هرکدام از نوآموزان یک کتاب قصه‌ی سبک را روی سر خود قرار دهند و از خط شروع تا خط پایان که فاصله‌ای به‌اندازه‌ی سه متر است را بروند. آن‌ها باید به‌گونه‌ای حرکت کنند که بدون اینکه کتاب را با دست بگیرند، کتاب از روی سرشان نیفتد.
 2. کف یک جعبه (مثلاً جعبه شیرینی) را کمی بزرگ‌تر از یک نخود سوراخ کنید.

سپس یک عدد بطری کوچک نوشابه را در زیر سوارخ بچسبانید. چند عدد نخود را در داخل هریک از جعبه‌ها بریزید و از نوآموزان بخواهید که با تکان دادن جعبه، نخودها را از سوراخ‌ها عبور دهند و درون بطری نوشابه بریزند. این بازی برای بالا بردن تعادل و تمرکز نوآموزان انجام شود. می‌توانید چند جعبه درست کنید و به‌نوبت کودکان این بازی را انجام دهند.

فعالیت 4: لطیفه

برای نوآموزان لطیفه‌های ذیل را تعریف کنید، سپس از آنان بخواهید با هم‌فکری هم‌گروهی‌های خود لطیفه‌ای بسازند و برای دوستان خود تعریف کنند.

1- یک روز یک الاغ با یک گورخر مسابقه دو می‌دهد. گورخر برنده می‌شود. الاغ اعتراض می‌کند می‌گوید قبول نیست، چون تو لباس ورزشی پوشیدی. 😊

2- معلم به دانش‌آموزان می‌گوید سه حیوان را نام ببرید که می‌توانیم برای حمل‌ونقل از آن‌ها استفاده کنیم؟ یکی از دانش‌آموزان می‌گوید: اجازه؟ سه تا اسب. 😊