درس 32 - تفریحات سالم

به نام خداجون مهربون

هدف کلی: آشنایی با تفریحات سالم و علاقه مندی به انجام آن‌ها

هدف جزئی:

  • آشنایی با ریسندگی، دوچرخه‌سواری و گردش در طبیعت به‌عنوان تفریحات سالم
  • گسترش گنجینه واژگان
  • بیان صحیح کلمات جدید
  • پرداختن به کاردستی
  • توجه و دقت به صدای اول کلمات (صدای خ)
  • تقویت هوش برون فردی یا اجتماعی (External / Social)
عادت چله

 

در ابتدای کلاس با کودکان صحبت کوتاهی در مورد فواید زود خوابیدن داشته باشید مانند جمله زیر: «اگر زود بخوابیم رشد بدن ما بهتر و هوش ما زیاد می‌شود» و از بچه‌ها بخواهید که از فواید زود خوابیدن بگویند.

 

مرورها بر اساس منحنی فراموشی

  • درس 23: در مورد آداب سفره ازجمله: گروهی غذا خوردن، از نزد خود برداشتن، آهسته خوردن، خوب جویدن و غذا نخوردن بدون دعوت، از کودکان سؤال بپرسید. (می‌توانید سؤالات مربوط به این درس را هنگام صبحانه دورهمی که به‌طورمعمول در مراکز پیش‌دبستانی انجام می‌شود بپرسید.)
  • درس 29: ورزش چه فایده‌هایی دارد؟ کسانی که ورزش می‌کنند چه فرقی با کسانی که تنبلی می‌کنند دارند؟
  • درس 31: نام چ ند ورزش گروهی را ببرید. به کدام‌یک علاقه بیشتری دارید؟
فعالیت 1: کتاب کودک

تصویر خوانی و تفکر: ابتدا در مورد تفریحات سالم با کودکان گفت‌وگو کنید و از آن‌ها بخواهید چند مورد از تفریحات سالمی که با خانواده انجام می‌دهند را نام ببرند. سپس با بیان این حدیث پیامبر(ص) که فرمودند: بهترین سرگرمی خانم‌ها ریسندگی است؛[1] از آن‌ها بخواهید به تصاویر دقت کنند و تصویری که مربوط به این حدیث است را پیدا کنند و سایر تفریحات سالمی که در تصویر آمده است را بیان کنند.(گردش در طبیعت به همراه خانواده، طناب زنی، دوچرخه‌سواری)

آشنایی باهم آغاز «خ»: ابتدا با ذکر چند مثال، مفهوم هم آغاز «خ» را توضیح دهید.(خرس، خروس، خرچنگ) از آنان بخواهید، ایشان نیز چند مثال بیان کنند. سپس تصاویری که نام آن‌ها با «خ» شروع می‌شود را در تصویر پیدا کنند و دورش خط باز بکشند. (خرما، خرگوش، خیار، خانه)

دست ورزی: از نوآموزان بخواهید تا خطوط خط‌چین بالای صفحه را با توجه به فلش‌ها، پررنگ کنند. همچنین توجه د اشته باشید که جهت کلی نوشتن از سمت راست به چپ باشد.

[1] (مفاتیح الحیاه ص 204 – الجامع الصغیر – ج 1 ص 627)

فعالیت 2: داستان «گنجشک و پنبه‌دانه»

مادربزرگ، همیشه می‌گفت بهترین تفریح او ریسندگی است به همین خاطر ناز پری هم، خیلی دوست داشت که این کار را یاد بگیرد و اصلاً بداند که یک لباس چگونه ساخته می‌شود، مادربزرگ گفت: بگذار برایت یک قصه زیبا بگویم تا متوجه چگونگی ساخت یک پیراهن بشوی.

گنجشکی در لانه­اش نشسته بود و آسمان را تماشا می­کرد. او آرزو داشت که یک پیراهن داشته باشد تا در سرمای زمستان آن را بپوشد. ناگهان باد هو کشید و پنبه‌دانه‌ای را انداخت توی لانه گنجشک. گنجشک دانه را برداشت و پیش خاله زاغی رفت، گفت: «خاله زاغی جون! دارم یه دونه، پیداش کردم از توی لونه»، زاغ دانه را دید و گفت: این یک پنبه‌دانه است. اگر دانه را بکاری گل پنبه درمی‌آید. گل پنبه را می­شکنند و پنبه را درمی‌آورند. پنبه را می­ریسند و نخ درست می­شود، نخ را می­بافند و پارچه درست می­شود. و پارچه را رنگ می­کنند و می­دوزند و پیراهن درست می­شود و بعد پیراهن را می­پوشند. گنجشک خوشحال شد، دانه را برداشت و رفت پیش «بابا دونه کار» و گفت: «کار و کار و کار، بابا دونه کار، دونه‌ی منو برام بکار، نصفش مال تو نصفش مال من.»

دانه‌کار، پنبه‌دانه را کاشت و بعد از مدتی پنبه‌دانه سبز شد و تبدیل به یک گل پنبه شد. دانه‌کار نصف گل پنبه را خودش برداشت و نصفش را به گنجشک داد. گنجشک گل پنبه را پیش پنبه‌زن برد و گفت: بزن و بزن عمو پنبه‌زن، پنبه منو برام بزن، نصفش مال تو نصفش مال من. عمو پنبه‌زن پنبه را زد. نصفش را خودش برداشت و نصف دیگر را به گنجشک داد.

گنجشک پنبه را برد پیش نخ‌ریس. «ریس و ریس و ریس آی ننه نخ‌ریس! پنبه منو برام بریس. نصفش مال تو نصفش مال من». نخ‌ریس، پنبه را از گنجشک گرفت و ریسید و نخ کرد. بعد نخ­ها را دو قسمت کرد و نصفش را خودش برداشت و نصفش را به گنجشک داد.

گنجشک نخ­ها را برداشت و پیش رنگرز برد. «رنگ و رنگ و رنگ عمو رنگارنگ این نخ را بگیر رنگ بزن قشنگ، نصفش مال تو، نصفش مال من». رنگرز نخ­ها را گرفت و رنگ کرد و نصفش را خودش برداشت و نصفش را هم به گنجشک داد.

گنجشک نخ­های رنگ‌شده را برداشت و رفت پیش بافنده و گفت: «باف و باف و باف، نخ شده کلاف، عمه بافنده این نخ رو بباف، نصفش مال تو نصفش مال من.» عمه بافنده گلوله­های رنگارنگ نخ را گرفت و شروع به بافتن کرد تا نخ­ها تمام شد. بعد هم پارچه را نصف کرد و نصفش را به گنجشک داد.

گنجشک پارچه را برداشت و رفت پیش خیاط و گفت: «دوز و دوز و دوز، آقا لباس دوز پارچه منو برام بدوز، نصفش مال تو نصفش مال من.» خیاط هم پارچه را گرفت و با آن دو پیراهن خیلی قشنگ دوخت. یکی را خودش پوشید و دیگری را هم به گنجشک داد. هوا داشت کم‌کم سرد می­شد و باد پائیزی هم هوهو می­کشید اما گنجشک قصه ما هیچ غمی نداشت. چون پیراهن گرم و قشنگی داشت.[1]

[1] با اقتباس از: کتاب گنجشک و پنبه‌دانه، اسدالله شعبانی.

فعالیت 3: نمایش

از کودکان بخواهید با توجه به داستان، نمایش ریسندگی را اجرا کنند.

فعالیت 4: کاردستی

کاردستی 1: به کودکان مقداری پنبه دهید تا آن‌ها را رشته‌رشته کرده و به شکل نخ درمی‌آورند. سپس هرکدام نخ­های خود را روی کاغذ رنگی بچسبانند و با آن‌یک شکل درست کنند.

کاردستی 2: از قبل دور یک‌تکه مقوا به ابعاد 10 10 cm بافاصله نیم سانتی متری، کاموا بپیچید. سپس مقداری کاموا به کودکان بدهید تا از بین تارها، نخ­ها را یک‌درمیان عبور دهند. (عبور دادن پود از لابه‌لای تارها و بافتن) و نخ­ها را شانه کنند تا روی‌هم قرار بگیرند.

وسایل مو ردنیاز: مقواهای ضخیم به ابعاد cm 10 10 ، مقداری کاموهای رنگی، شانه

فعالیت پیشنهادی: بازی جنگ خروس­ها

کودکان را به گروه‌های سه‌نفره تقسیم کنید تا دو گروه، دو گروه باهم بازی کنند. دست­ها روی سینه و یک پا بالا نگه‌داشته می­شود. یک برچسب یا کاغذ رنگی پشت کمر هرکدام از بچه­ها چسبانده می­شود و آن‌ها نباید بگذارند، طرف مقابل آن را بردارد.

وسایل موردنیاز: برچسب یا یک تکه کاغذ رنگی