درس 30 - ورزش‌های انفرادی

به نام خداجون مهربون

هدف کلی: آشنایی با انواع ورزش و تفریحات

هدف جزئی:

  • آشنایی با برخی مصادیق ورزش‌های انفرادی
  • شرکت در بحث و گفتگوهای کلاسی
  • توسعه توانایی‌های جسمی ،حرکتی و هماهنگی بین حرکات و اندام‌ها (پریدن، پرتاب کردن)
  • پرداختن به کاردستی
  • تقویت عضلات دست
  • پرورش هوش جنبشی – حرکتی (Kinetic/ Motion)
عادت چله

با کودکان در مورد مطلب زیر گفت‌وگو کنید: «مغز، پادشاه بدن ماست. اگر شب‌ها زودتر بخوابیم و بدن ما خواب کافی داشته باشد، مغزمان بهتر کار می‌کند و دستورات درستی را به ‌کل بدن ما می‌دهد.»

مرورها بر اساس منحنی فراموشی

  • درس 21: مصلح غذایی یعنی چه؟چند خوراکی که بهتر است باهم خورده شوند را نام ببرید.
  • درس 27: مکان‌های مختلف را نام ببرید و از کودکان بخواهید تا بگویند که در آن‌ها چه لباس‌هایی می‌پوشند.

سایر م رورها در بین فعالیت‌های آمده است.

فعالیت 1: کتاب کودک

تصویر خوانی و تفکر: در مورد ورزش­های به تصویر کشیده شده، با کودکان صحبت کنید و از آن‌ها بخواهید تصویر ورزش موردعلاقه خود را رنگ کنند.

دست ورزی و مرور رنگ‌های اصلی (درس 21): از نوآموزان بخواهید با رنگ­هایی که گفته می­شود یک خط از وسط کادرها بکشند و سعی کنند که از کادر بیرون نزنند.

تیراندازی با رنگ قرمز، شنا رنگ آبی، کشتی رنگ زرد و اسب‌سواری با مداد سبز کشیده شود. سپس از کودکان بپرسید کدام‌یک از رنگ‌های مذکور، رنگ اصلی هستند.

فعالیت 2: بحث و گفتگو

ابتدا برای مرور درس قبل در مورد فواید ورزش و مضرات بی‌تحرکی و تنبلی با کودکان گفت‌وگو کنید. (مرور درس 29) از کودکان سؤال کنید، آیا می‌دانید پیامبر ما(ص) به کدام ورزش‌ها توصیه کرده‌اند؟ سپس در مورد این حدیث با کودکان گفت‌وگو کنید: پیامبر مهربانی، حضرت محمد (ص) فرمودند: محبوب­ترین سرگرمی نزد خدا اسب‌دوانی و تیراندازی است و همچنین بهترین سرگرمی مؤمن شنا است.[1]

[1] مفاتیح الحیات، ص 203؛ الجامع الصغیر، ج 1، ص 627 و ص 146.

فعالیت 3: بازی «پرش از مانع و تیراندازی»

ابتدا به‌طور داوطلبی 2 نفر از بچه­ها روی زمین می­نشینند و روبروی هم قرار می‌گیرند و پاهایشان را به هم می­چسبانند. از قبل عکس گرگ قصه را پرینت بگیرید و روی یک بطری آب‌معدنی بزنید که بچه­ها باید با توپ آن را بزنند. حالا بقیه بچه­ها صف گرفته و از روی پای آن دو نفر می­پرند و با توپی که در دست دارند به‌طرف بطری آب‌معدنی، توپ پرتاب می­کنند. در مرحله دوم، آن دو کودک کمی پای خود را بالا می­آورند. در مرحله سوم دست­هایشان را نیز به هم نزدیک می­کنند و بچه­ها بعد از پریدن، بطری آب را با توپ می­زنند. در حین بازی جای دو کودک با دو کودک دیگر عوض می­شود.

وسایل موردنیاز: توپ و بطری، آب‌معدنی و عکس گرگ کتاب.

 

فعالیت 4: کاردستی و بازی گروهی

ابتدا کودکان را به گروه‌های چهار یا پنج‌نفره تقسیم کنید و سپس روزنامه یا کاغذ باطله در اختیار آن‌ها قرار دهید تا به تعداد افراد گروه کاغذها را مچاله کرده و توپ کاغذی درست کنند. حالا سبدی بیاورید و گروهی که بیشترین توپ را درون سبد بیندازد، بیشترین امتیاز را می­گیرد.

در مرحله دوم، یک نشانه تیراندازی (سیبل) به دیوار بزنید و گروه‌ها با همان توپ­ها، به هدف زده و امتیاز می­گیرند. تیمی که بیشترین امتیاز را بگیرد، برنده است.

محل اجرا: کلاس یا نمازخانه مدرسه

وسایل: سبد، روزنامه یا کاغذ باطله، سیبل