درس 4 - نقشه ایران عزیز

به نام خداجون مهربون

هدف کلی: پرورش هویت ملی و احترام به نمادهای ملی

اهداف جزئی:

  • آشنایی اجمالی با نقشه ایران
  • شرکت در بحث و گفت‌وگوهای کلاسی و پاسخ دادن به سؤالات
  • توجه و دقت به صدای آخر کلمات (صدایم)
  • ساختن کاردستی
  • ترکیب رنگ‌ها تقویت هوش جنبشی – حرکتی(Kinetic/ Motion)
  • دست‌ورزی و تقویت عضلات دست
آغاز سخن بانام خدا و هم‌خوانی سوره عصر
عادت چله

چرا وقتی مامان و بابا یا یک فرد بزرگ‌تر به شما بگوید کاری که انجام می‌دهید اشتباه است شما نباید آن را انجام دهید؟

مرورها بر اساس منحنی فراموشی

برای مرور درس‌های گذشته سؤالات ذیل را از نوآموزان بپرسید:

  • درس 3: رنگ‌های پرچم عزیزمان را نام ببرید؟
  • درس ۱: در سوره عصر خداوند می‌فرماید هم خودتان کار خوب کنید و هم دیگران را دعوت به کارهای خوب کنید. کار خوبی که انجام داده‌اید و دیگران را نیز تشویق به آن کار کرده‌اید را در کلاس تعریف کنید. آیا شما هم یک «نیک‌بان» هستید؟
  • درس 30 (جلد دوم): شما فرد شجاع و قهرمان دیگری را مثل حاج قاسم سلیمانی می‌شناسید؟ می‌توانید نام او را بگویید؟

همچنین برای مرور مفهوم زیرورو در این درس، از نوآموزان بخواهید که چندوسیله‌ای را که روی میزشان است را نام ببرند.

فعالیت 1: کتاب کودک

تصویر خوانی و تفکر: از کودکان بخواهید به تصویر دقت کنند و بیان کنند به نظر شما تصویر مربوط به چیست؟ و از اشکال روی نقشه از آن‌ها سؤال کنید.

آشنایی و دقت به صدای آخر کلمات «صدایم»: ابتدا کلماتی را بیان کنید که صدای پایان آن‌ها صدای «م» باشند سپس از نوآموزان بپرسید آخرین صدایی که در این کلمات شنیدید چه صدایی بود. از آن‌ها بخواهید به تصویر کتاب توجه کنند و دور اشکالی را که با صدای «م» به پایان می‌رسد، با مداد خط بکشند. مثل پرچم، خرطوم، حرم.

کلاژ تصویر: از آن‌ها بخواهید که دریاها را در قسمت نقشه ایران با استفاده از پارچه، نمد، اکلیل یا کاغذ آبی‌رنگ، کلاژ کنند. سپس یک نقاشی از خودشان به‌عنوان یک ایرانی در محل تقریبی استان خود در نقشه‌ی ایران بکشند.

دست ورزی: از نوآموزان بخواهید تا خطوط خط‌چین بالای صفحه را با توجه به فلش‌ها، پررنگ کنند.

فعالیت 2: بحث و گفت‌وگو

ابتدا کره زمین را به نوآموزان نشان دهید. سپس نقشه‌ی ایران عزیزمان را روی کره‌ی زمین پیدا کنید و به آن‌ها نشان دهید. سپس جای تقریبی استان خود را روی نقشه به آن‌ها مشخص کنید و بعد در مورد عادات و رسوم، دین، غذاهای محلی و زبان مردم شهر و روستای خود با نوآموزان به گفت‌وگو بپردازید.

فعالیت 3: کاردستی با خمیربازی

از نوآموزان بخواهید که با استفاده از خمیربازی، نقشه ایران را درست کنند. در ابتدا خمیربازی را به‌صورت نازک و دراز درآورند و مرز ایران را درست کنند.

آشنایی با ترکیب رنگ‌ها (قرمز+آبی=بنفش): از کودکان بخواهید دو رنگ قرمز و آبیِ خمیرهای بازی خود را به‌خوبی با هم ترکیب کنند. سپس از آن‌ها بپرسید، خمیرهایی که ترکیب کردید چه رنگی هستند. سپس از آن‌ها بپرسید با رنگ جدیدی که درست کردید چه‌چیزی دوست دارید درست کنید و در نقشه ایران قرار دهید.

فعالیت 4: بازی «زو»

«زو» یک بازی محلی ایرانی است که در تمامی شهرهای کشورمان طرف‌داران بسیار زیادی دارد. بازی زو در فدراسیون جهانی با نام کبدی شناخته می‌شود. بازی زو فواید بسیاری برای کودکان دارد. به‌عنوان‌مثال، یکی از فواید آن کمک به تقویت عضلات و بهبود شرایط و وضعیت تنفسی در کودکان است.

روش اجرا: نوآموزان را به 2 گروه مساوی تقسیم کنید. یک گروه سرباز و یک گروه هم گرگ می‌شوند. هر فرد از گروه سربازها به شکل جداگانه و نوبتی با سردادن صدای «زوووووو» به زمین حریف یا همان گروه گرگ‌ها وارد می‌شود و به نیت شکار آن‌ها، به‌دنبال‌شان می‌دود. ا

گر سرباز بتواند گرگی را لمس کند و بدون قطع «زو» به خانه برسد، گرگی که توسط سرباز ضربه خورده، باید از بازی بیرون برود. اگر گرگ‌ها، سرباز را بگیرند و نگذارند که به خانه برگردد، سرباز می‌سوزد و باید از بازی خارج شود.

مکان بازی: بهتر است این بازی در نمازخانه انجام شود که اگر نوآموزان در حین حرکت به زمین افتادند، اتفاقی برای آن‌ها پیش نیاید.