درس 34 - قوانین استفاده از رسانه (2)

به نام خداجون مهربون

هدف کلی: آشنایی با قوانین استفاده از رسانه به‌ویژه گوشی و تبلت

هدف جزئی:

 • بیان مضرات استفاده بیش‌ازحد از گوشی و تبلت
 • ممنوعیت استفاده از گوشی و تبلت قبل از خواب
 • شرکت در بحث و گفت‌وگوهای کلاسی
 • گسترش گنجینه واژگان
 • بیان و خلق داستان
 • پرسشگری (بیان اطلاعات و طرح سؤالات درباره‌ی چرایی پدیده‌ها)
 • ترکیب ایده‌ها و خلق ایده جدید
 • پیروی از دستورالعمل‌ها و فرمان‌های ساده
 • آشنایی با مفهوم گوشه
 • تقویت هوش جنبشی–حرکتی (Kinetic/ Motion)
آغاز سخن بانام خدا و هم‌خوانی سوره نصر
عادت چله

اگر شما ببینید دوستتان یک بازی در گوشی نصب کرده و مدام در حال بازی است، چطور با او رفتار می‌کنید که متوجه کار اشتباهش شود؟

مرورها بر اساس منحنی فراموشی

 • درس 33: چرا در مهمانی بهتر است خیلی کم از گوشی همراه استفاده کنیم؟
 • درس 31: اگر شما مقداری پول داشته باشید، آن را چطور خرج می‌کنید که ولخرجی نشود؟
 • درس 25: فردی که شغلش دامداری است، چه‌کارهایی انجام می‌دهد؟

سخنی با مربیان:

بنابر پژوهش‌های انجام‌شده، استفاده طولانی‌مدت از گوشی و تلویزیون، بیش از یک ساعت در روز موجب آسیب به ذهن کودکان می‌گردد. همچنین این استفاده‌ی محدود، به‌هیچ‌وجه قبل از خواب نباید باشد، استفاده از گوشی یک ساعت قبل از خواب می‌تواند موجب اختلال در خواب و موجب بی‌حوصلگی و افت توانایی ذهنی کودک در طول روز گردد.[1] ازاین‌رو، در این درس درصدد بیان و تفهیم استفاده محدود از گوشی توسط کودکان هستیم. این مسئله نیاز جدی به همکاری و آگاه‌سازی والدین دارد. ازاین‌رو مناسب است تا مربی ارجمند در مورد قانون محدودیت استفاده از گوشی توسط کودک، در گروه‌های خود با والدین سخن بگوید. دو قانون مهم در این زمینه وجود دارد که نام آن را «قانون یک ساعت» می‌گذاریم و به شرح ذیل است:

 1. کودک در هرروز، بیش از یک ساعت نمی‌تواند با گوشی و تبلت بازی کند و تلویزیون ببیند.
  1. یک ساعت قبل از خواب، مشاهده تلویزیون و گوشی و تبلت ممنوع است.

[1] Hill D, Ameenuddin N, Reid Chassiakos YL, Cross C, Hutchinson J, Levine A, Boyd R, Mendelson R, Moreno M, Swanson WS. Media and young minds. Pediatrics. 2016 Nov 1;138(5).

این مقاله در سال 2016 با عنوان، رسانه و ذهن‌های جوان، توسط آکادمی اطفال آمریکا منتشر شد.

 فعالیت 1: کتاب کودک

تصویرخوانی و تفکر: از کودکان بخواهید با دقت به تصویر نگاه کنند و حدس بزنند چه داستانی اتفاق افتاده است. اسباب‌بازی‌ها خوشحال هستند یا ناراحت؟ چرا؟

آشنایی با مفهوم عدد 7: ابتدا عدد 7 را به‌صورت عینی با کودکان تمرین کنید و از آن‌ها بخواهید هفت‌تا از چیزهایی که اطراف آن‌ها است را بشمارند و با انگشتان خود عدد هفت را نشان دهند. سپس با اشاره به تصویر کتاب، از آن‌ها بخواهید تا 7 گردی روی قالیچه را به سلیقه خود با رنگ‌های مختلف رنگ‌آمیزی کنند.

دست ورزی: از نوآموزان بخواهید تا خطوط خط‌چین بالای صفحه را با توجه به فلش‌ها، پررنگ کنند.

فعالیت 2: داستان نیمه‌تمام «گوشی فراری»

شب بود و ماه نقره‌ای، آسمان جنگل دانابان را روشن کرده بود. همه حیوانات جنگل، در خواب بودند اما پرپری هنوز داشت با گوشی مامان بازی می‌کرد. روز قبل چند بازی جدید نصب کرده بود و ازبس‌که هیجان رفتن به مرحله آخر را داشت، اصلاً متوجه گذر زمان نبود و فقط حواسش به بازی بود و بازی. نمی‌دانست چند ساعت است که مشغول بازی شده. بااینکه چشم‌هایش درد گرفته بود و می‌سوخت و گرسنه هم بود اما هنوز به بازی کردن ادامه می‌داد.

یک‌دفعه صدایی شنید: پرپری خسته نشدی؟ دیگر بس است… . خیلی ترسید نمی‌دانست این صدا از کجاست؟ یک‌دفعه دید گوشی، از دستش بیرون پرید و به سمت در فرار کرد.

فهمید که صدای گوشی است. گوشی کوچولو هم دیگر طاقت این‌قدر بازی را نداشت. گوشی کوچولو با عصبانیت گفت: به کمد اسباب‌بازی‌هایت نگاه کن، ببین که چقدر غمگین هستند.

پرپری نگاهی به اسباب‌بازی‌هایش انداخت، تمام اسباب‌بازی‌ها غمگین بودند. پرپری ترسید جیغی کشید و عقب رفت، آخر تابه‌حال ندیده بود که گوشی حرف بزند و اسباب‌بازی‌ها هم غمگین باشند. بعد…

بعد از شنیدن قصه، سؤالاتی از نوآموزان بپرسید: چرا پرپری خیلی گرسنه بود؟ و چرا غذا نمی‌خورد؟ چه زمانی پرپری داشت با گوشی بازی می‌کرد؟ آیا کار او درست بود؟ و… .

سپس نوآموزان را گروه‌بندی کنید و از آنان بخواهید تا هر گروه داستان را از نگاه شخصیت‌های مختلف داستان ادامه دهند. از نگاه گوشی همراه، اسباب‌بازی‌ها و پرپری، سپس می‌توانند نمایش آن را اجرا کنند.

فعالیت3: بحث و گفت‌وگو

ابتدا در مورد فواید استفاده از رسانه به‌ویژه گوشی و تلویزیون و سپس در مورد مضرات استفاده بیش‌ازاندازه از آن‌ها، با کودکان صحبت کنید. در ادامه در مورد قوانین استفاده از گوشی بحث و گفت‌وگو نمایید:

 • چرا نباید با گوشی زیاد بازی کنیم؟
 • چرا شب‌ها نباید با گوشی بازی کنیم؟
 • چرا اگر مامان و بابا با گوشی کار داشتند، نباید اصرار بر ادامه بازی کنیم؟
 • چرا قبل از خواب خوب نیست که تلویزیون ببینیم و با گوشی بازی کنیم؟
فعالیت 4: بازی

از قبل 4 کارت با علامتِ جهت‌های بالا، پایین، چپ و راست تهیه کنید. سپس از کودکان بخواهید که فرض کنند این‌یک بازی داخل گوشی همراه است. اگر مربی بر روی کارت جهت بالا زد همه باید بالا بپرند و اگر روی جهت پایین زد همه باید بنشینند و اگر راست و چپ را زد به آن سمت حرکت کنند. سپس در مرحله بعد از کودکان بخواهید هریک نقش کاری را بازی کنند. مثلاً: کتاب خواندن، آشپزی، رانندگی و… وقتی مربی بر روی هریک از کارت‌ها زد، باید در حین آن کار همان فرمان را نیز اجرا کنند. مثلاً در حال آشپزی بالا بپرد…

بعد از انجام این بازی توسط مربی برای ادامه می‌توانید کودکان را گروه‌بندی کنید و یک نفر سرگروه شود و فرمان بدهد و بقیه گروه، نقش‌ها را بازی کنند. برای لذت‌بخش‌تر شدن بازی، از کودکان بخواهید که نقش‌ها و سرگروه را عوض کنند.