درس 33 - قوانین استفاده از رسانه (1) (استفاده از رسانه در مکان‌های مختلف)

به نام خداجون مهربون

هدف کلی: آشنایی و استفاده صحیح از بعضی از رسانه‌ها

اهداف جزئی:

 • شرکت در بحث و گفت‌وگوهای کلاسی و پاسخ دادن به سؤالات
 • بیان دلایل منطقی ساده برای عمل یا گفتار خود
 • گسترش گنجینه واژگان
 • شرکت در نمایش‌های خلاق
 • دست‌ورزی و تقویت عضلات دست
آغاز سخن بانام خدا و هم‌خوانی سوره نصر
عادت چله

اگر ببینید افراد خانواده در مهمانی فقط گوشی در دست دارند و حواسشان به یکدیگر نیست، چطور آن‌ها را متوجه کار اشتباهشان می‌کنید؟

مرورها بر اساس منحنی فراموشی

برای مرور درس‌های گذشته سؤالات ذیل را از نوآموزان بپرسید:

 • درس 24: تابه‌حال چقدر پول در قلک خود پس‌انداز کرده‌اید؟ با آن می‌خواهید چه‌کار کنید؟
 • درس 30: آیا تابه‌حال شده پولی را جمع کنید و با آن چیزی را که نیاز داشته‌اید بخرید؟
 • درس 32: چند تا از فایده‌های تلویزیون را بگویید.
فعالیت 1: کتاب کودک

تصویرخوانی و تفکر: از نوآموزان بخواهید با توجه به تصویر، حدس بزنند که داستان این تصویر چست؟ این کلاغ‌ها کیستند و در منقار آن‌ها چیست؟ چرا؟

چرا خانواده نازپری ناراحتند؟

آشنایی و دقت به صدای آخر کلمات «صدای پ»: ابتدا کلماتی که با «پ» پایان می‌پذیرند را در کلاس بیان کنید (مانند لامپ، زیپ و توپ، سوپ، لپ‌تاپ) و از نوآموزان بخواهید سعی کنند، چند کلمه هم ایشان مثال بزنند. سپس دور تصاویری که هم پایان «پ» هستند، خط بکشند.

دست ورزی: از نوآموزان بخواهید تا خطوط خط‌چین بالای صفحه را با توجه به فلش‌ها، پررنگ کنند.

فعالیت 2: داستان نیمه‌تمام «کلاغ‌های سفیدوسیاه»

به نام خدای مهربان

صدای خش‌خش پاروی پدربزرگ نازپری، از حیاط پشتی خانه به گوش کلاغ‌های سفیدوسیاه می‌رسید. آن‌ها روی یک شاخه نازک نشسته بودند و به خانه پدربزرگ پری، نگاه می‌کردند. هوا سرد شده بود و دانه‌دانه‌های برف مثل پرهای سفید، روی سر بابابزرگ، همه‌جا نشسته بودند.

یکی از کلاغ‌ها که خیلی سردش شده بود، به دوستش گفت: تو می‌دانی بابابزرگ چرا حیاط برفی را پارو می‌زند، خبری شده؟ آخر او هیچ‌وقت حیاطش را پارو نمی‌زد تا برف‌ها خودشان آب شوند.

دوست تپل کلاغ‌سیاه، تکانی به خودش داد تا برف‌های روی پرهایش بریزد، بعد گفت: مگر نمی‌دانی، امروز تولد مامان‌بزرگ‌پری است. او یک کیک بزرگ خامه‌ای پخته، ببین همه‌جا بوی کیک تازه می‌آید، قرار است کلی مهمان از راه برسند، بابابزرگ هم برای همین، حیاط را پارو می‌زند تا همه‌جا تمیز باشد و کسی لیز نخورد. می‌دانم که خیلی منتظر نازپری و پرپری و پاپری و جوجه کوچولوها است تا باهم یک برف‌بازی حسابی کنند.

کلاغ‌ها همین‌طور که باهم حرف می‌زدند ناگهان نازپری همراه پدر و مادر و پرپری و پاپری و جوجه دوقلوها از راه رسیدند. بابابزرگ با خوشحالی نوه‌هایش را بغل کرد و بوسید، همگی وارد خانه شدند.

چون پرده پنجره‌ها کنار بود، کلاغ‌ها می‌توانستند هر اتفاقی که در خانه می‌افتاد را ببینند. کلاغ لاغر به دوست چاقش گفت: به‌به الآن یک مهمانی خوب و پر خنده می‌بینیم، چقدر به بابابزرگ و مامان‌بزرگ خوش می‌گذرد.

دوستش با لبخند گفت: آره، خدا رو شکر، ولی نگاه کن، چرا هیچ‌کس نه بازی می‌کند، نه حرف می‌زند، چرا کسی به کیک قشنگ و خوش‌مزه مامان‌بزرگ نگاه نمی‌کند، آه، نگاه کن نازپری فقط دارد با تبلت بازی می‌کند، باباپری هم که چشم دوخته به تلویزیون، آنجا را ببین مامان‌پری فقط با گوشی حرف می‌زند یا در اینترنت است، پاپری و پرپری هم مشغول بازی با لپ‌تاپ هستند؛ وااای چقدر بد، چه حیف.

کلاغ لاغر با تعجب گفت: بله درست می‌گویی، حتی جوجه کوچولوها هم هرقدر بابابزرگ اصرار می‌کند به حیاط نمی‌آیند تا برف‌بازی کنند، دو تایی دارند کارتون می‌بینند، ببین چقدر بابابزرگ و مامان‌بزرگ ناراحت و غمگین شدند، باید کاری کنیم. کلاغ تپلو کمی فکر کرد و گفت: من یک نقشه دارم، بیا تا نزدیک گوشت بگویم.

چیزی نگذشت که ناگهان یکی از کلاغ‌ها، محکم خودش را به پنجره زد، نزدیک بود شیشه بشکند. همه ترسیدند و باعجله بیرون رفتند، کلاغ لاغر و بیچاره روی زمین افتاده بود و انگار بالش شکسته بود، همه دور او جمع شده بودند که ناگهان کلاغ‌های دیگر پر زدند و رفتند داخل خانه، گوشی‌های موبایل، تبلت و حتی کنترل تلویزیون را با منقارهایشان برداشتند و از پنجره دیگر پرواز کردند و رفتند. نازپری و خانواده‌اش خیلی تعجب کردند و البته عصبانی هم شدند، کلاغ لاغر هم زود از زمین بلند شد و پرواز کرد و روی شاخه درخت کنار دوستانش نشست، بعد با صدای بلند گفت: آهای کبوترهای عزیز، ما وسایل شما را وقتی پس می‌دهیم که مهمانی تمام شود، پدربزرگ و مادربزرگ کلی زحمت کشیدند تا باهم بازی کنید و خوش بگذرانید، ولی شما فقط به گوشی و تبلت و تلویزیون نگاه می‌کنید، این کار خیلی زشت و بی‌ادبی است. کبوترها به هم نگاهی کردند و تصمیم گرفتند که…

بچه‌ها شما بگویید آن‌ها چه‌کار کردند، داستان را شما تمام کنید.

فعالیت 3: بحث و گفت‌وگو

با کودکان در مورد قوانین استفاده از گوشی و تبلت در مکان‌های مختلف گفت‌وگو کنید:

 • مهمانی: وقتی به مهمانی می‌رویم، گوشی موبایل را مثل کفش‌هایمان باید کنار بگذاریم. در مهمانی‌ها بهتر است با دوستان و سایر مهمان‌ها که دوست دارند با ما بازی کنند زمان خود را بگذرانیم. پس در مهمانی گوشی موبایل را کنار بگذاریم و با دوستانمان بازی کنیم! 🎉📵
 • مدرسه: در مدرسه هرگز کسی گوشی موبایل و تبلت همراه خودش نمی‌آورد! آیا می‌دانید چرا؟ 📚🤫
 • پارک: در پارک هم باید گوشی را کنار بگذاریم و به بازی و ورزش بپردازیم. ما به پارک می‌رویم تا با دوستانمان بازی کنیم و از طبیعت لذت ببریم پس گوشی موبایل را کنار می‌گذاریم! 🌳🌞

یادمان باشد در این مکان‌ها، گوشی موبایل را کنار بگذاریم و به‌جای آن، لحظات خوبی را با دیگران داشته باشیم! 😊📵

از کودکان بپرسید: چرا کلاغ‌ها نقشه کشیدند تا کنترل تلویزیون و سایر وسایل را بردارند؟ چرا بابابزرگ و مامان‌بزرگ‌پری ناراحت بودند؟

آیا شما هم در مهمانی با گوشی بازی می‌کنید یا گوشی را مانند کفش‌هایتان به کناری می‌گذارید؟

در چه جاهایی نباید با خودمان گوشی ببریم؟ به‌جای بازی با گوشی در مهمانی‌ها، بهتر است چه‌کار کنیم؟ آیا درست است گوشی را با خود به رختخواب ببریم؟ آیا در خیابان یا پارک می‌توان در حین راه رفتن با گوشی کار کرد؟

فعالیت 4: نمایش

از بچه‌ها بخواهید داستان را متناسب با سلیقه خود تغییر دهند و نمایش آن را بازی کنند. ابتدا بچه‌ها به تعداد افراد خانواده گروه‌بندی شوند و سپس هرکدام نقش یکی از افراد داستان را اجرا کند. حالا باید دید پدربزرگ و مادربزرگ چه‌کار می‌کنند؟