درس 24 - پس‌انداز

به نام خداجون مهربون

هدف کلی: آشنایی با مهارت پس‌انداز کردن

اهداف جزئی:

  • شرکت در بحث و گفت‌وگوهای کلاسی و پاسخ دادن به سؤالات
  • دست‌ورزی و تقویت عضلات دست
  •  تقویت قدرت خلاقیت
  • افزایش هوش مالی
آغاز سخن بانام خدا و هم‌خوانی سوره نصر
عادت چله

اگر ببینی برخی از دوستانت کس دیگری را مسخره می‌کنند و به او می‌خندند، چه‌کار می‌کنی تا دیگر این کار را انجام ندهند؟

مرورها بر اساس منحنی فراموشی

برای مرور درس‌های گذشته سؤالات ذیل را از نوآموزان بپرسید:

  • درس 15: اگر یکی از دوستانتان، به یکی از وسایل شما احتیاج داشته باشد، آیا آن وسیله را به او می‌دهید؟
  • درس 21: وقتی با مامان و بابا به خیابان می‌روید، چطور همیار پلیس می‌شوید؟ چه‌کارهایی را به مامان و بابا می‌گویید انجام ندهند و چه‌کارهایی را انجام دهند؟
  • درس 23: سوره نصر به چه معناست؟
فعالیت 1: کتاب کودک

تصویرخوانی و تفکر: از کودکان بخواهید به تصویر با دقت نگاه کنند. از آن‌ها بپرسید به‌نظرشما، پوپی و فیلو چه‌کار می‌کنند؟ پرپری چرا نمی‌رود و آب‌نبات نمی‌خرد؟ از کودکان بخواهید یک داستان کوتاه برای تصویر بگویند. با این کار علاوه بر تقویت قدرت خلاقیت، ذهن کودکان را برای شنیدن داستان و ادامه درس آماده کرده‌اید.

دست ورزی: از نوآموزان بخواهید تا خطوط خط‌چین بالای صفحه را با توجه به فلش‌ها، پررنگ کنند.

فعالیت 2: داستان «دوچرخه آبی»

به نام خدای مهربان

صدای گریه‌های بانمک و ریز از اتاق می‌آمد. کی بود؟ خوب معلوم است، صدای گریه جوجه‌های دوقلو! مامان‌پری با کمک نازپری به آن‌ها غذا می‌داد تا آرام شوند.

در همین حال پرپری در اتاقش، مشغول شمردن پول‌هایش بود؛ 1، 2، 3، 4 و…، چند بار آن‌ها را شمرد ولی کم بود. با خودش گفت: چرا پول‌ها زیاد نمی‌شوند؟ خیلی پول می‌خواهم تا بتوانم آن دوچرخه آبی را بخرم. خدایا چه‌کار کنم؟ می‌خواهم خودم با پول‌های خودم، دوچرخه بخرم ولی کم است.

همین موقع، قلک کوچک که کنار پول‌ها روی زمین بود، تلق و تولوقی کرد و گفت: سلام پرپری! من حرف‌هایت را شنیدم. تو باید یاد بگیری پس‌انداز کنی. لابد می‌پرسی پس‌انداز یعنی چه؟

(مربی همین سؤال را از بچه‌ها بپرسد و پس از پاسخ کودکان، داستان را ادامه دهد.)

قلک گفت: پس‌انداز یعنی پول‌هایت را جمع کنی تا زیاد بشوند و بتوانی کارهای بزرگ‌تری با آن‌ها انجام دهی. خودم چند بار دیدم برای خریدن یک خوراکی یا یک پاک‌کن اضافه، از من پول برداشتنی که شاید لازم نبود بخری. صبر پرپری؛ صبر. پول‌هایت را بریز در من، صبر کن تا خودم به تو بگویم که می‌توانی دوچرخه آبی را بخری یا نه؟

پرپری خندید و قبول کرد. خیلی سخت بود چون او باید روزها و روزها منتظر می‌ماند تا هر پولی بابا به او می‌دهد در قلک بیندازد و آن‌ها را خرج نکند. او هر شب موقع خواب به قلک می‌گفت: فردا می‌توانم دوچرخه را بخرم، پول‌ها جمع شدند؟ و قلک می‌گفت نه پرپری هنوز مانده، صبر کن.

تا اینکه یک‌شب پرپری، ناراحت و ناامید، بدون اینکه سؤال کند، خواست بخوابد که قلک با لبخند گفت: پرپری چرا امشب سؤال نکردی پول‌ها جمع شده‌اند یا نه؟ پرپری با ناراحتی گفت: خب من جواب تو را می‌دانم، حتماً می‌خواهی بگویی نه صبر کن! قلک گفت: نه عزیزم می‌خواهم بگویم حالا وقت خریدن دوچرخه است، تو پول‌هایت را به‌اندازه کافی پس‌انداز کرده‌ای، آفرین! اگر فقط یک پول دیگر در من بیندازی تمام است. پرپری قلک را روی دست گرفته بود و بلندبلند می‌گفت: جمع شد، جمع شد، دوچرخه آبی مال من است، خدایا شکرت.

روز بعد پرپری آخرین پول را هم از بابا گرفت تا در قلک بیندازد، وقتی از مدرسه برمی‌گشتند از جلوی شیرینی فروشی می‌گذشتند که بوی شیرینی‌ها و آب‌نبات‌ها دل همه را آب می‌انداخت شیرینی‌های خوش‌مزه، آب‌نبات‌های رنگی رنگی، واقعاً خوش‌مزه و خوشگل بودند.

فیلو و پوپی گفتند: بیایید کمی از این شیرینی‌ها و آب‌نبات‌ها بخریم. پرپری تو هم بیا، واقعاً خوش‌مزه‌اند، خیلی به پرپری اصرار کردند؟ پرپری در فکر فرورفت، آیا شیرینی بخرم یا پولم را پس‌انداز کنم تا بتوانم دوچرخه دوست‌داشتنی‌ام را بگیرم؟

اگر شما جای پرپری بودید چه می‌کردید؟

فعالیت 3: بحث و گفت‌وگو

آموزش مفاهیم مالی ازجمله پس‌انداز، در سنین کودکی از اهمیت بسزایی برخوردار است. می‌توان کودکان را در این دوره، به شکل ساده با مفاهیم مالی آشنا نمود و این آموزش‌ها می‌تواند نقش بزرگی در موفقیت مالی آنان در آینده ایفا نماید. در رابطه با مفهوم و معنای پس‌انداز با نوآموزان بحث و گفت‌وگو کنید و از دل داستان سؤالاتی را مطرح کنید.

چه کسی در خانه قلک دارد؟

پول‌هایی که در قلک می‌اندازید کم است یا زیاد؟ چه کسی آن را به شما می‌دهد؟

آیا همه‌ی پول‌توجیبی خود را داخل قلک می‌اندازید؟

از پول‌هایی که در قلک دارید چه زمان‌هایی استفاده می‌کنید؟ با پول قلک خود چه می‌خرید؟

فعالیت 4: کاردستی قلک

از نوآموزان بخواهید با خلاقیت خود و با استفاده از وسایل بازیافتی یک قلک را شبیه حیوان یا هر شکلی که دوست دارند، درست کنند و سپس آن را تزئین نمایند.

وسایل موردنیاز: جعبه‌های مقوایی مانند جعبه کفش، بطری، قوطی شیر خشک، چسب مایع، کاغذ و مقوای رنگی، چشم متحرک، کاموا و…