درس 23 - سوره مبارکه نصر

به نام خداجون مهربون

 هدف کلی: اُنس با قرآن و علاقه به یادگیری آن

اهداف جزئی:

 • آشنایی با مطالب ساده در قرآن (داستان‌ها و…)
 • شرکت در بحث و گفت‌وگوهای کلاسی و پاسخ دادن به سؤالات
 • درک پیام تصاویر و ارتباط بین بخش‌های تصاویر
 • حفظ اشعار موزون و خواندن شعر و سرود همراه با نگهداری ضرب‌آهنگ
 • توجه و دقت به صدای آخر کلمات (صدای چ)
 • دست‌ورزی و تقویت عضلات دست
 • تقویت هوش اخلاقی (Moral)
 • تقویت هوش موسیقایی (Musical)
آغاز سخن بانام خدا و هم‌خوانی سوره نصر
عادت چله

اگر هم‌کلاسی شما دروغ گفت، چطور به او می‌گویید که راست‌گویی خیلی بهتر است؟

مرورها بر اساس منحنی فراموشی

برای مرور درس‌های گذشته سؤالات ذیل را از نوآموزان بپرسید:

 • درس ۲۲: درباره‌ی نحوه‌ی زندگی مردم عشایر، کمی صحبت کنید.
 • درس ۲۰: چرا در خیابان باید از پل هوایی عبور کنیم؟
 • درس ۱۴: اگر از کسی، چیزی امانت بگیریم، چگونه باید از آن مراقبت کنیم؟
فعالیت 1: کتاب کودک

تصویرخوانی و تفکر: از نوآموزان بخواهید با دقت به تصاویر نگاه کنند و نظر خود را در مورد هر تصویر بگویند. از تصاویر، سؤالاتی را از کودکان بپرسید تا ذهن آن‌ها آماده شنیدن قصه شود.

آشنایی با هم پایان «چ»: ابتدا چند کلمه هم پایان «چ» برای کودکان مثال بزنید؛ مانند پیچ، قارچ، پارچ و… سپس از نوآموزان بخواهید تا در کادر پایین صفحه، تصاویری که صدای آخر آن‌ها «چ» است را به سلیقه خود رنگ‌آمیزی کنند.

دست ورزی: از نوآموزان بخواهید تا خطوط خط‌چین بالای صفحه را با توجه به فلش‌ها، پررنگ کنند.

فعالیت 2: داستان «لشگر ریزه‌میزه»

یک روز نازپری وقتی به خانه رسید به اتاقش رفت و در را بست و شروع به گریه کرد. باباپری پیشش رفت و با مهربانی او را آرام کرد و پرسید: چه شده دختر عزیزم؟ برای چی گریه می‌کنی؟ نازپری گفت: باباجان! بچه‌ها مرا مسخره می‌کنند. پدر گفت: چرا؟ نازپری گفت: چون من کوچک و ضعیف هستم، امروز می‌خواستم شیر آب را باز کنم ولی نتوانستم، خیلی جلوی دوستانم خجالت کشیدم.

پدر گفت: ولی دخترم خدای خوب و مهربان در هرکسی چند چیز مفید قرار داده و همه ما باارزش هستیم. حالا بیا تا از پدربزرگم قصه‌ای برایت تعریف کنم تا به مفید بودن و باارزش بودن خودت پی ببری و در همه کارهایت از خدا کمک بخواهی تا پیروز شوی.

یکی بود یکی نبود. در زمان‌های خیلی دور در شهر مکه یک روز فرشته مهربان، خبری را به پیامبر خدا (ص) رساند که چند آدم بد می‌خواهند او را نابود کنند.

قرار شد حضرت محمد (ص) شبانه به شهر مدینه بروند و حضرت علی (ع) که بسیار شجاع بود در جای پیامبر خوابید. رسول خدا (ص) سر راه خود به غاری به اسم ثور، رفتند و سه روز آنجا پنهان شدند. چون آدم‌های بد دنبال ایشان بودند، پیامبر (ص) اسلحه‌ای با خود نداشت ولی آدم‌های بد، شمشیر و نیزه داشتند و زورشان هم بیشتر از ایشان بود.

پیامبر (ص) فقط از خدا کمک می‌خواست، خدای مهربان به دو تا کبوتر دستور داد که بیرون غار، زود لانه‌ای بسازند و تخم بگذارند و روی آن‌ها بخوابند. به یک عنکبوت هم دستور داد که بر در غار تار، ببندد.

وقتی آدم بدها آمدند و کبوترها و تارعنکبوت را دیدند، همه به یکدیگر نگاه کردند، یکی از آن‌ها گفت: حتماً محمد (ص) اینجا نیست، اگر بود این تار پاره شده بود و کبوترها هم فرار می‌کردند و تخم نمی‌گذاشتند. آن‌ها خیلی زود برگشتند و نفهمیدند پیامبر (ص) داخل آن غار بود.

حضرت محمد (ص) به شهر مدینه رفت و چون اخلاق خوبی داشت خیلی زود دوست‌های زیادی پیدا کرد. چند سال بعد پیامبر (ص) تصمیم گرفت که به شهر مکه برگردد و دشمنان اسلام را که خیلی بدجنس و ظالم بودند، شکست بدهند. برای همین لشگر بزرگی جمع کردند و از خدای مهربان کمک خواستند. آدم‌های بد، وقتی قدرت و لشگر پیامبر (ص) را دیدند خیلی ترسیدند و بدون جنگیدن تسلیم شدند.

پیامبر (ص) خدا روزی که از مکه بیرون رفت لشگری نداشت و خدا با کبوترها و عنکبوت کوچولو کمکش کرد تا نجات پیدا کند و آن‌ها لشگر ریزه‌میزه‌ی خدا شدند و روزی هم که برای شکست دشمنان اسلام برگشت بازهم خدا با لشگری شجاع کمک و یاری‌اش کرد.

مردم هم خوشحال شدند و دسته‌دسته به دیدن پیامبر (ص) رفتند و مسلمان شدند. پیامبر (ص) هم به دشمنان خود گفتند: اگر قول دهند که دیگر کارهای بد انجام ندهند، خدای مهربان همه آن‌ها را می‌بخشد.

باباپری گفت: دخترم خیلی مهم است که ما در هرکاری از خدا کمک بخواهیم، درست مثل پیامبر (ص)؛ یک روز با عنکبوت ریزه‌میزه و کبوترهای کوچولویی مثل ما پیروز می‌شوی یا یک روز با لشگری زیاد و سربازهایی قوی.

نازپری متوجه شد که هر موجودی هرقدر هم کوچک و ضعیف باشد، پیش خدا ارزشمند است و اندازه یک لشگر می‌تواند فایده داشته باشد.

 فعالیت 3: بحث و گفت‌وگو

در مورد موضوعات زیر با کودکان بحث کنید: نصر به چه معناست؟ چه کسی در جای پیامبر (ص) شبانه خوابید و جان پیامبر را نجات داد؟ چگونه خدای مهربان در غار، پیامبر (ص) را یاری کرد و جان پیامبر خود را نجات داد؟ لشگر ریزه‌میزه‌ی خدا چه حیواناتی بودند؟ بعدها که پیامبر می‌خواست به مکه بیاید، خدا چگونه پیامبر خود را یاری کرد؟

ما هم باید در همه کارهای از خدا کمک بخواهیم تا خدای مهربان ما را هم کمک کند. شما چگونه در کارهایتان از خدا کمک می‌گیرید؟

فعالیت 4: شعر

شعر زیر را با نوآموزان هم‌خوانی کنید. برای جذابیت بیشتر از کودکان بخواهید، هنگام هم‌خوانی، نمایش کارهایی که در شعر گفته‌شده را انجام دهند.

نازپری وقتی نتونست
گفتن بهش تو ضعیفی
نازپری خیلی غصه خورد
یه قصه‌ی واقعی گفت
یه روز فرشته‌ای اومد
قراره آدمای بد
نزدیک شب از اونجا رفت
پنهون شدش میون غار
خدا به دو تا کبوتر
لونه ای رو بیرون غار
به عنکبوته گفت بره
وقتی که اون آدم بَدا
گفتن محاله که کسی
آگه کسی می‌خواست بره
یا اینکه این کبوترا
واسه همین آدم بدا
نازپری خوشحال شد و گفت
کوچیک ولی قوی بودن
بابا پری گفت تو کارات
هر چی که گفت هر چی که خواست
همیشه و هر جا با ماست
از همه کس قویتره

شیر آبو بچرخونه
وگرنه این کار آسونه
از مسخره کردنشون
بابا پری برای اون
گفت به پیامبر که بدون
امشب بیان به خونه تون
پیامبر عزیز ما
دور از نگاه دشمنا
گفت که سریع چوب بیارن
بسازن و تخم بذارن
جلوی غار ببافه تار
با هم رسیدن جلو غار
رفته باشه میون غار
پاره می‌شد این چند تا تار
از لونه شون می‌پریدن
میون غارو ندیدن
چه داستان قشنگی بود
چه لشگر زرنگی بود
کمک بخواه از خدا جون
گوش بده به حرفای اون
اون تنهامون نمی ذاره
خیلی هوامونوداره[1]

 

[1] طیبه شامانی (طناز)