درس 21 - خیابان 2 (همیار پلیس)

به نام خداجون مهربون

هدف کلی: آشنایی با مقررات راهنمایی و رانندگی و قوانین اجتماعی

اهداف جزئی:

  • آشنایی با مقررات عبور و مرور (چراغ‌راهنما، پل عابر و…)
  • شرکت در بحث و گفت‌وگوهای کلاسی و پاسخ دادن به سؤالات
  • درک پیام تصاویر
  • شرکت در نمایش‌های خلاق
  • دست‌ورزی و تقویت عضلات دست
آغاز سخن بانام خدا و هم‌خوانی سوره عصر
عادت چله

شعر زیر را با نوآموزان هم‌خوانی کنید:

بچه‌ای که مؤدبه
کارهای خوب خوب می‌کنه
وقتی می‌بینه یه نفر
بهش می‌گه با احترام

   

همیشه دوسته با همه
از صب تا شب یه عالمه
بوق می‌زنه تو خیابون
خیلی بَده این کار تون[1]

 

[1] طیبه شامانی (طناز)

مرورها بر اساس منحنی فراموشی

برای مرور درس‌های گذشته سؤالات ذیل را از نوآموزان بپرسید:

  • درس 12: چگونه به فردی که در حال ریختن زباله در خیابان است، تذکر دهیم؟
  • درس 18: قبل از رفتن به مسجد یا حرم، چه‌کاری انجام می‌دهیم؟
  • درس 20: چراغ راهنمایی چندرنگ دارد؟
فعالیت 1: کتاب کودک

تصویرخوانی و تفکر: از نوآموزان بخواهید با دقت به تصویر نگاه کنند و از آن‌ها بپرسید، این تصویر را قبلاً کجا دیده‌اید؟ (در درس قبل، همان ماشینی که از روبه‌رو می‌آید.) از ایشان بخواهید در مورد رفتار هریک از اعضای خانواده و درست یا غلط بودن آن توضیح دهند و بگویند که این کلاه بر سر پرپری چیست؟

دست ورزی: از نوآموزان بخواهید تا خطوط خط‌چین بالای صفحه را با توجه به فلش‌ها، پررنگ کنند.

فعالیت 2: بحث و گفت‌وگو

طرح همیاران پلیس نقش مهمی در فرهنگ‌سازی و آموزش قوانین راهنمایی و رانندگی برای کودکان دارد. این طرح با همکاری پلیس راهنمایی و رانندگی و سازمان آموزش‌وپرورش اجرا می‌شود. همیاران هرکجا باشند به‌ویژه در میان خانواده خود، در نقش یک پلیس ظاهر می‌شوند و رعایت قوانین راهنمایی و رانندگی را به پدر و مادر خود یادآوری می‌کنند. این طرح نقش بسزایی در کاهش تصادفات و تلفات ناشی از تخلفات راهنمایی و رانندگی داشته است. ازاین‌رو در این درس می‌خواهیم تمامی کودکان را تشویق نماییم تا هریک باافتخار تبدیل به یک همیار پلیس شوند.

در مورد مفهوم همیار پلیس با کودکان صحبت کنید، سپس سؤالات زیر را از آنان بپرسید:

چه‌کسی می‌داند «همیار پلیس» کیست؟ آیا می‌دانید همیار پلیس یک نیک‌بان است؟ چرا؟ در تصویر چه کسی همیار پلیس است؟ به تصویر دقت کنید و بالای سر هرکس که کار اشتباه می‌کند، علامت × قرمز بزنید و علت اشتباه بودن آن را بیان کنید. به‌عنوان یک همیار پلیس، به هرکدام چه می‌گویید؟

باباپری چه‌کار اشتباهی می‌کند؟ (صحبت با تلفن همراه و نبستن کمربند ایمنی)، به مامان‌پری می‌گویید که چه‌کاری را انجام دهد؟ (باید کمربند ببندد و بچه‌ها را در صندلی عقب نگه دارد.) به پاپری می‌گویید که چه‌کار باید کند؟ (زباله نیندازد و سرش را از ماشین بیرون نبرد.) به نازپری چه می‌گویید؟

 فعالیت 3: کاردستی

از قبل نماد و آرم نیروی انتظامی را به تعداد کودکان چاپ کرده و به آن‌ها بدهید. نوآموزان نمادها را روی کارت یا مقوا چسبانده و دوربری کنند.

سپس نام نوآموزان را روی کارت‌ها نوشته و با پانچ سوارخ کنید و با روبان به گردن آن‌ها بیاویزید و رسماً حالا هر نوآموزی، همیار پلیس می‌شود.

فعالیت 4: نمایش

ابتدا نوآموزان را گروه‌بندی کنید و سپس 5 صندلی مانند ماشین بچینید. بعد هرکدام از نوآموزان یک نقش را اجرا کند. (همیار پلیس، راننده و مسافر.)