درس 19 - مسجد و اجتماعات مردمی

به نام خداجون مهربون

هدف کلی: آشنایی و احترام گذاردن به مسجد و شرکت در مناسبت‌های دینی و ملی

اهداف جزئی:

  • شرکت در بحث و گفت‌وگوهای کلاسی و پاسخ دادن به سؤالات
  • توجه و دقت به صدای پایان کلمات (صدای ن)
  • دست‌ورزی و تقویت عضلات دست
  • تقویت هوش اخلاقی (Moral)
آغاز سخن بانام خدا و هم‌خوانی سوره عصر
عادت چله

شعر زیر را با نوآموزان هم‌خوانی کنید:

حرف می‌زنم با احترام
این کارای خوبمو زود

همیشه با مامان بابا
یاد می‌دهم به بچه‌ها

سپس از کودکان بپرسید: شما چگونه با مامان و بابا صحبت می‌کنید؟ چطوری به دوستان خود، خوب صحبت کردن با مامان و بابا را یاد می‌دهید؟

مرورها بر اساس منحنی فراموشی

برای مرور درس‌های گذشته سؤالات ذیل را از نوآموزان بپرسید:

  • درس 10: شما معمولاً رازهای خود را به چه کسی می‌گویید؟ چرا؟ همچنین: مفهوم دور و نزدیک را با کودکان تکرار و به آنان یادآوری کنید.
  • مرور درس 16: آیا تابه‌حال به نیازمندی کمک کرده‌اید؟
  • مرور درس 18: قبل از رفتن به مسجد، چه‌کارهایی را انجام می‌دهید؟
 فعالیت 1: کتاب کودک

تصویرخوانی و تفکر: از نوآموزان بخواهید به تصویر کتاب توجه کنند و از آنان بخواهید در مورد تصویر توضیح دهند و بگویند که چه چیزهایی در تصویر می‌بینند؟ به نظر شما، بچه‌ها مشغول انجام چه‌کاری هستند؟ هریک از تصاویر مربوط به چه مراسمی می‌شود؟

توجه و دقت به صدای پایان کلمات (حرف «ن»): از نوآموزان بخواهید با دقت گوش دهند، سپس کلماتی که صدای آخر آن‌ها، صدای «ن» هست را برای بچه‌ها بیان کنید. از آنان بپرسید در آخر این کلمات چه صدایی را شنیدید؟

سپس از ایشان بخواهید دور شکل‌هایی را که صدای آخر آن‌ها صدای «ن» است را در تصویر کتاب پیدا کنند و با مداد خط بکشند. مثل باران، رنگین‌کمان، حلزون، قرآن، آسمان.

مرور عدد 6: (درس 16): از نوآموزان بپرسید، چند عدد ریسه به رنگ سفید در تصویر وجود دارد؟ تعداد آن‌ها را با انگشتان خود نشان دهید.

مرور مفهوم دور و نزدیک (درس: 10): با توجه به تصویر، بگویید کدام‌یک از بچه‌ها به پنجره نزدیک‌تر است و کدام‌یک، از پنجره دورتر است.

 فعالیت 2: بحث و گفت‌وگو

در مورد شرکت در نماز جماعت و اجتماعات مردمی، مانند شب‌های قدر، با نوآموزان بحث و گفت‌وگو کنید.

چه زمان‌هایی به مسجد می‌رویم؟ آیا کسی می‌داند چرا به جماعت نمازخواندن، بهتر است؟ آخرین باری که به مسجد رفتید، کی بوده؟

آیا تابه‌حال برای ولادت یا شهادت امامان (ع) به مسجد رفته‌ای؟ برنامه مسجد به چه صورت بوده است؟ دوست داری کدام‌یک از کارهایی که در این مراسمات انجام می‌شود را تو برعهده بگیری؟

پیشنهاد: مربی محترم! می‌توانید از کودکان بخواهید که یک مراسم عبادی را خودشان در کلاس بازسازی کنند و هریک نقش‌های مختلفی را بر عهده بگیرند. به‌عنوان‌مثال: یک نفر سخنران، یک نفر مداح، چند نفر مسئول پذیرایی و… .

 فعالیت 3: کاردستی

  1. از نوآموزان بخواهید با استفاده از گِل، مهر و تسبیح درست کنند.
  2. از کودکان بپرسید اگر جشن باشد و بخواهید مسجد را تزئین کنید، با چه چیزی این کار را می‌کنید. کار درستی همان را درست کنید (مثلاً ریسه، پرچم و…)

وسایل موردنیاز: گل سفال، چوب خیلی نازک مثل خلال‌دندان (برای سوراخ کردن مهره‌ها)، نخ کاموا، پارچه‌های دورریز کوچک، مقوا و … .

 

 فعالیت 4: گردش علمی (هماهنگی جهت حضور کودکان در مسجد)

با خادم یا مسئول مسجد هماهنگی کنید و کودکان را به مسجد محله ببرید. سپس از نوآموزان خواسته شود که به‌صورت داوطلبانه، سوره‌های حمد و توحید را بخوانند و جایزه دریافت کنند. همچنین شعر مسجد که در درس گذشته، تمرین کردند را به‌صورت سرود در مسجد برای دیگران اجرا کنند.