درس 28 - لباس مناسب دختر و پسر

به نام خداجون مهربون

هدف کلی: آشنایی با لباس‌های مناسب برای دختر و پسر

هدف جزئی:

  • شرکت در بحث و گفتگوهای کلاسی
  • ارائه نظرات و پیشنهاد‌ها در جمع
  • پرداختن به کاردستی
  • آشنایی با هم‌آغاز «س»
  • آشنایی با مفهوم کوتاه و بلند
عادت چله

با کودکان در مورد مطلب زیر گفت‌وگو کنید: «وقتی شب‌ها زود بخوابیم، صبح‌ها زودتر از خواب بیدار می‌شویم و آن روز زمان و نیروی بیشتری برای انجام کارهای موردعلاقه خودداریم.»

مرورها بر اساس منحنی فراموشی

جهت مرور درس‌های گذشته سؤالات زیر را از کودکان بپرسید:

  • درس 19: خداوند رحمان و رحیم است یعنی چه؟ چند تا از نعمت‌های خدا را نام ببرید و از او تشکر کنید. (رحمان یعنی خدای مهربان به همه بنده‌هایش چه خوب و چه بد نعمت می‌دهد. رحیم یعنی هدیه‌های ویژه‌ای که خدای مهربان، تنها به دوستانش می‌دهد کسانی که به حرف‌های خدا گوش می‌کنند.)
  • درس 25: چه غذاهایی ناسالم هستند؟ چرا به آن‌ها می‌گوییم ناسالم؟
  • درس 27: آیا می‌شود در بازی، لباس مهمانی را پوشید؟ چرا؟
فعالیت 1: کتاب کودک

تصویر خوانی و تفکر: از کودکان بخواهید به تصویر دقت کنند و بگویند که اینجا کجاست؟ و یک داستان کوتاه برای این تصویر بگویند. سپس از آن‌ها بخواهید لباس­های دخترانه را به نازپری و لباس‌های پسرانه را به پرپری وصل کنند.

 آشنایی باهم آغاز «س»: مفهوم هم آغاز «س» را با ذکر چند مثال توضیح دهید و از کودکان بخواهید آن‌ها نیز چند مثال بزنند سپس به تصاویر دقت کنند و دور چیزهایی که صدای اول آن‌ها صدای «س» است را خط بکشند. (ستاره، سوت، سنجاب و سیب)

مفهوم کوتاه و بلند: ابتدا مفهوم کوتاه و بلند را به‌صورت عملی با کودکان کارکنید، سپس از آن‌ها بخواهید که به کادر پایین صفحه توجه کنند و تصاویر بلند را رنگ کنند و دور تصاویر کوتاه خط بسته بکشند. سپس از آن‌ها بخواهید زیر بلندترین تصویر، خط آبی بکشند و زیر کوتاه‌ترین نفر خط قرمز بکشند.

دست ورزی: از نوآموزان بخواهید تا خطوط خط‌چین را با توجه به فلش‌ها، پررنگ کنند. همچنین توجه داشته باشید که جهت کلی نوشتن از سمت راست به چپ باشد.

فعالیت 2: بحث و گفتگو

از کودکان بخواهید لباس­های دخترانه و پسرانه را نام ببرند و نظراتشان را در مورد لباس­های جنسیت خود (دختر و پسر) بیان کنند. همچنین از آن‌ها بپرسید چرا پسرها و دخترها نباید لباس جنس مخالف خود را بپوشند؟ می‌توانید برای پیشبرد بحث از این سیره پیامبر (ص) بهره ببرید: پیامبر مردان را از پوشیدن لباس زنان و زنان را از پوشیدن لباس مردان نهی می کردند.[1]

[1] مکارم الاخلاق ص 118- مفاتیح الحیاه ص 162

فعالیت 3: نقاشی

از نوآموزان بخواهید در دفتر نقاشی خود، یک لباس مناسب برای خودشان نقاشی کنند.

فعالیت 4: کاردستی

مقداری گل رُس یا خمیربازی در اختیار کودکان قرار دهید و از آن‌ها بخواهید که آدمک­هایی با لباس دخترانه و پسرانه درست کنند.