درس 26 - پوشش قومیت های مختلف

به نام خداجون مهربون

هدف کلی: آشنایی با پوشش قومیت‌های مختلف

اهداف جزئی:

  • گسترش گنجینه واژگان
  • پرسشگری و پیگیری پاسخ‌ها
  • پاسخگویی به سؤالات با استفاده از تخیلات خود
  • پرورش هوش کلامی – زبانی (Verbal / Linguistic)
آغاز سخن با نام خدا و هم‌خوانی سوره حمد
عادت چله

از نو آموزان در مورد اهمیت زود خوابیدن سؤال کنید و اگر کودکی عادت کرده باشد تا دیروقت بیدار بماند و تلویزیون نگاه کند، چطور به او کمک می‌کنند تا بتواند شب‌ها زودتر بخوابد تا صبح‌ها سرحال باشد.

مرورها بر اساس منحنی فراموشی

  • درس 17: چند عدد از وسایل شخصی خود را نام ببرید؛ چرا نباید از وسایل شخصی دیگران استفاده کرد؟
  • درس 23: کدام‌یک از شما یادش هست که آداب سفره چه چیزهایی بود؟
  • درس 25: نام چند غذای ناسالم را بگویید؟ اگر کسی همیشه غذای ناسالم بخورد چه اتفاقی برای او می ­افتد؟
فعالیت 1: کتاب کودک

تصویرخوانی و تفکر: از کودکان بخواهید بادقت به تصاویر نگاه کنند. در مورد لباس‌های افرادی که در تصویر هستند از آنها سؤال کنید. آیا می‌دانید هر لباس مربوط به کدام یک از شهرهای کشور عزیزمان است؟

مرور مفهوم اشکال هندسی (درس 17): از کودکان بخواهید، به دامن خانم شمالی نگاه کنند و شکل های سه گوش، گردی و چهار گوش را پیدا کنند و هر کدام را به دلخواه رنگ کنند.

دست‌ورزی: در مورد لباس افراد موجود در تصویر از کودکان بپرسید و از آنان بخواهید که با پررنگ کردن خط چین ها آنها را به هم وصل کنند.

تکه‌چسبانی: وسایلی مانند خورده کاغذهای رنگی، تکه پارچه‌های دورریز، پوست شکلات، چسب، قیچی و… را در اختیار کودکان قرار دهید تا لباس خانم گیلکی را تزیین کنند.

فعالیت 2: بحث و گفت وگو

از کودکان بپرسید کدام یک از لباس‌های موجود در تصویر را بیشتر دوست دارید؟ چرا؟

به­ نظر شما یک لباس خوب باید چه شکلی باشد؟ (پوشیده باشد، ما را از گرما و سرما حفظ کند و…).

اجازه دهید با بارش فکری کودکان در مورد علائق و سلیقه‌های خود صحبت کنند و نظراتشان را در مورد لباس‌های اقوام مختلف کشورمان بیان کنند و در پایان نتیجه‌گیری نمایند.

فعالیت 3: فعالیت علمی و مشاهده

از کودکان بخواهید در مورد لباس‌های محلی و زیبای ایرانی تحقیق کنند و عکس آن‌ها را با خود به کلاس بیاورند و در کلاس نمایشگاهی برپا کنید. همچنین نوآموزان در مورد اطلاعاتی که کسب کرده‌اند برای دیگر دوستانشان توضیح دهند.

فعالیت 4: مشاهده و نقاشی

از کودکان بپرسید: شما دوست دارید کدام‌یک از لباس‌های محلی اقوام ایرانی را بپوشید، نقاشی همان را بکشید. می‌توانید به‌جز 4 موردی که در تصویر کتاب آمده است، لباس زیبای سایر اقوام ایرانی را نیز نشان دهید و آن‌ها را نقاشی کنید.

فعالیت با والدین:

والدین گرامی، نوآموز عزیز خود را به موزه شهر محل زندگی ببرید (در صورت امکان) و درمورد لباس­ های اقوام گوناگون و وسایل قدیمی با کودک صحبت کنید. روز بعد کودک چیزهایی را که مشاهده کرده، در کلاس بیان کند.