درس 24 - تغذیه ی سالم

به نام خداجون مهربون

هدف کلی: آشنایی با تغذیه سالم

اهداف جزئی:

  • آشنایی با غذاهای مفید و مؤثر در رشد، سلامتی و شادابی
  • خواندن اشعار موزون
  • درک واژگان جدید
  • تقویت و هماهنگی توانایی‌های جسمی – حرکتی
  • هماهنگی چشم و دست
  • تقویت هوش موسیقایی (Musical)
آغاز سخن با نام خدا و هم‌خوانی سوره حمد
عادت چله

از نوآموزان بپرسید: کدام‌یک از شما دیشب هم، به‌موقع خوابیده است؟ اهمیت خواب به‌موقع را یادآوری کنید و با شعر زیر آن‌ها را تشویق کنید:

زود می خوابی، زرنگی
تو مثل ماه قشنگی

مرورها بر اساس منحنی فراموشی

  • درس 15: چگونه می‌توانیم دندان‌های سالمی داشته باشیم؟
  • درس 21: از نوآموزان بخواهید تا رنگ‌های اصلی را در کلاس پیدا کنند و بگویند که چرا به این رنگ‌ها اصلی می‌گوییم؟

سایر مرورها در بین فعالیت‌ها گنجانده شده است.

فعالیت1: کتاب کودک

ضمن توضیح خوراکی‌های مفید و سالم و گفتگو با نوآموزان، نظر آنان را به تصویر کتاب جلب نمایید و به آنان بگویید مامان کبوتر می‌خواهد برای ناهار غذا درست کند، به ناز پری و پرپری کمک کنید تا خوراکی‌های سالم را به مامان برسانند.

توجه: از آنان بخواهید بدون اینکه به کناره‌های مسیر برخورد کنند فعالیت را انجام دهند.

فعالیت 2: شعر

در رابطه با نعمت‌های خدای مهربان و سپاسگزاری از او گفتگو کنید و برای نوآموزان توضیح دهید که خداوند در قرآن از ما خواسته تا غذاهای پاک و سالم بخوریم و به آیه 51 سوره مؤمنون «کلوا من الطیبات» اشاره کنید. ابتدا شعر را برای نوآموزان بخوانید سپس با آنان همخوانی نمایید.

کُلُوا مِنَ الطَّیبات
تو زنگ استراحت

چیپش و پفک، آبنبات
جای اونا همیشه

خوراکی ­های خوبو
با لذت فراوان
یعنی بخور غذاتو
بخور تو میوه­ هاتو

نخور تو هی گُر و گُر
نخودچی‌کشمش بخور

آفریده خدا جون
تو هم بخور نوش جون[1]

[1] طیبه شامانی (طناز)

فعالیت 3: بازی

مکان: کلاس یا نمازخانه

وسایل موردنیاز: چند عدد توپ کوچک، تصاویر خوراکی سالم، سبد

ابتدا شاگردان را به گروه‌های دونفره تقسیم کنید.

میزی را در وسط قرار دهید، تصاویر خوراکی­های سالم را روی میز کنار هم بچینید. سبد را بافاصله‌ی مناسب روبروی میز قرار دهید و از گروه اول بخواهید که یک نفر پشت میز بایستد و نفر دوم هم آن‌طرف میز قرار بگیرد، طوری که سبد پشت او باشد.

زمانی را تعیین کند و از شخصی که روبروی سبد است بخواهید از بین تصاویر خوراکی­ها، یکی را به‌دلخواه انتخاب کند و کمی در مورد آن صحبت کند ولی اسم آن خوراکی را نبرد. نفر دوم هم باید نام آن خوراکی را حدس بزند و تصویر آن خوراکی را بردارد و زمانی که درست حدس زد، توپ را به سمت سبد نشانه بگیرد تا داخل آن بیفتد؛ اگر توپ داخل سبد نیفتاد امتیاز آن خوراکی را از دست می­دهند. به همین ترتیب ادامه می­دهند تا زمان آن‌هابه پایان برسد.

فعالیت 4: نقاشی گروهی

یک کاغذ یا مقوای سفید را روی دیوار یا زمین نصب کنید. از شاگردان بخواهید به سه گروه تقسیم شوند. روی هر کاغذ، ابتدا شکل­های سه‌گوش و چهارگوش و دایره را به‌عنوان سفره بکشید. ابتدا از نوآموزان در مورد آداب سفره سؤال بپرسید سپس از گروه اول بخواهید روی شکل اول، هر چیزی که مربوط به صبحانه است را همراه با  خوراکی همراه آن (مصلح) بکشند (مرور درس 21 و 23) و گروه دوم هر چیزی که مربوط به ناهار و گروه سوم هم شام را بکشند.

فعالیت با والدین:

نوآموزان عزیز به همراه والدین خود به مغازه یا فروشگاه محله بروند و فقط خوراکی مفید خریداری کنند. سپس روز بعد در مورد خرید این خوراکی ها با یکدیگر بحث و گفتگو نمایند.