درس 20 - آداب غذاخوردن

به نام خداجون مهربون

هدف کلی: آشنایی با برخی آداب غذا خوردن

اهداف جزئی:

  • آشنایی با شروع غذا خوردن بانام خدا، راه نرفتن هنگام غذا خوردن، ندمیدن بر غذا، دراز کشیدن پس از غذا، سپاسگزاری از نعمت‌های خدا
  • بیان و خلق داستان
  • تصمیم‌گیری در انجام کارهای روزانه و ارائه راه‌حل برای مسائل روزمره
  • شرکت در بحث و گفتگوهای کلاسی
  • درک پیام تصاویر و ارتباط بین بخش‌های مختلف تصاویر
  • پرورش هوش کلامی – زبانی (Verbal / Linguistic)
آغاز سخن با نام خدا و هم‌خوانی سوره حمد
عادت چله (زود خوابیدن)

مربی گرامی! نوآموزان را برای زود خوابیدن تشویق کنید و از آن‌ها بپرسد یادتان هست در مورد فواید زود خوابیدن صحبت کردیم، چند مورد را بگویید.

مرورها بر اساس منحنی فراموشی

  • درس 11: حس بویایی مربوط به کدام عضو بدن می‌شود؟
  • درس 17: چند تا از وسایل شخصی را نام ببر و بگو که چرا به این وسایل می‌گوییم شخصی؟
  • درس 19: خدای مهربان، رحمان است یعنی چه؟ (یعنی به همه نعمت داده است، حتی به آدم های بد). چند تا از نعمت‌های خدا را نام ببرید و شکرگزاری کنید.
فعالیت 1: کتاب کودک

از نوآموزان بخواهید با دقت به تصاویر کتاب نگاه کنند سپس در مورد تصویر و پیام آن توضیح دهند. از ایشان بخواهید در گروه‌های خود مشورت کنند و داستانی در مورد تصویر کتاب بیان کنند.

مرور اشکال هندسی (درس 17): دور گردی‌ها (دایره) را با رنگ بنفش، دور سه‌گوش (مثلث) را با رنگ نارنجی و دور چهارگوش (مربع) را با رنگ سبز پررنگ کنید.

دست ورزی: از نوآموزان بخواهید تا خطوط خط‌چین بالای صفحه را با توجه به فلش‌ها، پررنگ کنند.

فعالیت 2: بحث و گفت‌وگو

ضمن جلب‌توجه دانش آموزان به تصاویر کتاب با طرح سؤالات ذیل با کودکان بحث و گفتگو کنید و در پایان به‌وسیله نوآموزان از صحبت‌ها نتیجه‌گیری نمایید:

آداب قبل از غذا خوردن: از کودکان بپرسید، قبل از شروع غذا چه‌کارهایی را باید و چه‌کار هایی را نباید انجام داد؟ بعد از شنیدن نظرات آن‌ها و بیان آداب قبل از غذا ازجمله فوت نکردن به غذا و گفتن «بسم‌الله الرحمن الرحیم» قبل از غذا خوردن و شستن دست‌ها از آن‌ها بپرسید که کدام‌یک از این موارد در تصویر آمده است؛ شکل‌های کنار تصویرِ کار درست سبز و کار اشتباه را قرمزرنگ کنید. (تصویر گرگی و پوپی.)

آداب حین غذا خوردن: از نوآموزان بپرسید، هنگام خوردن غذا چه‌کارهایی را باید و چه‌کار‌هایی را نباید انجام داد؟

بعد از شنیدن نظرات آن‌ها و بیان «آداب حین غذا خوردن» ازجمله نخوردن غذا در حال درازکش و در حال راه رفتن، خوب جویدن غذا و … از آن‌ها بپرسید که کدام‌یک از این موارد در تصویر آمده است؛ شکل‌های کنار تصویرِ کار درست سبز و کار اشتباه را قرمزرنگ کنید. (تصویر فیلو و پیشو)

آداب بعد از غذا خوردن: بعد از نظرخواهی کردن از نوآموزان در مورد آداب بعد از غذا خوردن، به تبیین این آداب بپردازید، ازجمله: کمک کردن به مامان در جمع‌کردن سفره، سپاس گذاری از خدای مهربان با گفتن الحمدلله و مامان و بابا بعد از غذا، خلال کردن که از خرابی دندان‌ها جلوگیری می‌کند، دراز کشیدن بعد از غذا که ازجمله آداب مستحب است و نخوابیدن بعد از غذا.

از کودکان بخواهید هریک از این موارد که در تصویر آمده است را نشان دهند و شکل‌های کنار تصویر کار درست را سبز کنند. (تصویر ببعی و ناز پری و پرپری)

برای نتیجه‌گیری بحث، از کودکان بخواهید که تصاویر شکل‌های سبز را نشان دهند و بگویند که کدام‌یک از این کارهای درست را خودشان یا یکی از اعضای خانواده در خانه انجام می‌دهند؟

دست ورزی: از نوآموزان بخواهید تا خطوط خط‌چین بالای صفحه را از بالا به پایین‌ رنگ کنند. همچنین توجه داشته باشید که جهت نوشتن از سمت راست به چپ است.

فعالیت 3: داستان خلاق

در یک روز بارانی مامان کبوتر می­خواست بیرون برود و نان بخرد که با خودش چیزی گفت. پرپری پرسید: «فهمیدی مامان چی گفت؟»

نازپری گفت: «نه. من که نشنیدم. اما بیشتر وقت­ها برای خودش یک چیزی می­گوید». ظهر که شد مامان کبوتر سفره را پهن کرد. همه را صدا زد تا دورهم غذا بخورند. دوباره آرام چیزی گفت. نازپری و پرپری به هم نگاه کردند. بعد از اینکه غذا تمام شد مامان کبوتر بال­هایش را  رو به آسمان کرد و دوباره آرام چیزی گفت. پرپری که خیلی کنجکاو شده بود پرسید: «مامان جان، می­شود به ما هم بگویی که با خودت چه گفتی؟».

مامان کبوتر جواب داد: …

(از نوآموزان بخواهید تا بقیه داستان را بگویند و در این مورد با هم گفت و گو کنند).

فعالیت4: نقاشی

از نوآموزان بخواهید از بین آداب سفره ، یکی را به‌دلخواه نقاشی کنند.