درس 9 - نیکی به خواهر و برادر بزرگ‌تر

به نام خداجون مهربون

هدف کلی: تشویق به احترام به برادر و خواهر بزرگ‌تر

اهداف جزئی:

  • شرکت در بحث و گفتگوهای کلاسی و پاسخ به سؤالات
  • گسترش گنجینه واژگان
  • ارتقای توانایی تفکر منطقی، حل مسئله و تصمیم‌گیری
  • ساختن کاردستی و رنگ‌آمیزی
  • آشنایی با مفهوم کوچک‌تر و بزرگ‌تر
  • افزایش هوش موسیقایی (Musical)
آغاز سخن بانام خدا و هم‌خوانی سوره ناس
عادت چله

مربی محترم ضمن یادآوری روزانه در مورداحترام به پدر و مادر از نوآموزان بپرسید، کدام‌یک از آنان دیروز دستان پدر یا مادر خود را بوسیده‌اند؟ و این شعر را باهم هم‌خوانی کنید:

هر بچه‌ای که دوست داره خدا رو   می‌بوسه دست مامان و بابا رو
مرورها بر اساس منحنی فراموشی

برای مرور درس‌های گذشته سؤالات ذیل را از نوآموزان بپرسید:

  • درس 35 جلد اول: نام چند بازی فکری که تابه‌حال انجام داده‌اید را بگویید؛ یک‌شکل مربع و مثلث به کودکان نشان دهید و از آن‌ها بخواهید، گوشه‌های آن را نشان دهند.
  • درس 6: از نوآموزان بخواهید دست‌هایشان را بالا بیاورند و برای سلامتی پدر و مادر خود دعا کنند.
  • درس 8: اگر مادر یا پدرتان سر کار باشد، چه‌کارهایی را نباید و چه‌کارهایی را باید انجام دهید؟
فعالیت 1: کتاب کودک

تصویر خوانی و تفکر: ابتدا از نوآموزان بخواهید با دقت به تصاویر کتاب توجه کنند و در مورد آنچه می‌بینند، برای هم‌گروهی‌های خود توضیح دهند. از آن‌ها بپرسید، به نظر شما بچه‌ها مشغول چه بازی‌ای هستند و نام این بازی چیست؟

آشنایی با مفهوم کوچک‌تر و بزرگ‌تر: با ابزار و وسایل آموزشی موجود در کلاس، مفهوم کوچک و بزرگ را با کودکان کار کنید. مجموعه‌ای از 2 یا چند شیء تشکیل دهید و مفهوم کوچک‌تر و بزرگ‌تر (صفت تفضیلی «تر») را به‌طور عینی با نوآموزان کارکنید. سپس از آنان بخواهید به تصویر کتاب توجه نمایند و دور گل‌های کوچک‌تر خط باز بکشند و دور گل‌های بزرگ‌تر خط بسته بکشند.

مرور ترکیب رنگ‌ها (زرد+ آبی = سبز) (مرور درس 6): از کودکان بخواهید تا بگویند گل‌های تصویر چه رنگی هستند. سپس بگویند که از ترکیب رنگ‌های زرد و آبی چه رنگی ایجاد می‌شود و گل‌های سفید را با استفاده از ترکیب دو رنگ زرد و آبی، به رنگ سبز، رنگ‌آمیزی کنند.

مرور مفهوم گوشه (درس 35 جلد اول): از کودکان بخواهید که 4 گوشه تصویر را نشان دهند و بیان کنند که در هر گوشه‌ای از تصویر چه چیزی است.

دست ورزی: از نوآموزان بخواهید تا خطوط خط‌چین بالای صفحه را با توجه به فلش‌ها، پررنگ کنند.

فعالیت 2: بازی

برای انجام این بازی باید تعداد بچه‌ها فرد باشد. اگر تعداد زوج بود مربی در حلقه بیرونی قرار می‌گیرد. بچه‌ها دو حلقه دایره‌ای تشکیل می‌دهند که تعداد حلقه درونی، یکی کمتر از حلقه بیرونی است. آن‌ها روبه‌روی هم می‌ایستند تا بتوانند یکدیگر را ببینند. بچه‌های هر حلقه دست هم را گرفته‌اند.

بچه‌های حلقه درونی، کمی قد خود را کوتاه کنند و نیم‌خیز شوند و نقش برادر و خواهر کوچک‌تر را بازی کنند. بچه‌های حلقه بیرونی هم بر روی پنجه پای خود بلند شوند و نقش برادر و خواهر بزرگ‌تر را دارند. حالا بچه‌های کوچک‌تر بگویند که چطور به برادر و خواهر بزرگ‌تر خود احترام می‌گذارند و بچه‌ها باید احترام گذاشتن را نشان دهند. پس با علامت شروع، هر دو حلقه شروع به چرخیدن می‌کنند، منتها خلاف جهت یکدیگر و این شعرها را می‌خوانند:

آتل متل یک پسر

که احترام می‌ذاره

به خواهر بزرگ‌تر

آتل متل یک دختر

که احترام می‌ذاره

به داداش بزرگ‌تر

ناگهان مربی فرمان ایست بدهد و همه همان‌جایی که هستند می‌ایستند و سریع باید دست فرد روبه‌روی خود را بگیرند. اگر کودکی نتواند دست فرد روبه‌روی خود را بگیرد جریمه‌شده و باید دور حلقه‌ها لی‌لی کند. به همین صورت بازی ادامه پیدا می‌کند.

فعالیت 3: بحث و گفتگو

در مورد جایگاه خواهر و برادر بزرگ‌تر در خانواده با کودکان صحبت کنید. از آنان بپرسید کدام‌یک خواهر یا برادر بزرگ‌تر از خود دارند؟ با آنان چگونه رفتار می‌کنند؟ فکر می‌کنید چرا باید به خواهر یا برادر بزرگ‌تر خود احترام بگذاریم: و همچنین به نکات ذیل اشاره نمایید:

به حرف برادر و خواهر بزرگ‌تر خود گوش دهید. به آن‌ها احترام گذاشته و با احترام با آن‌ها صحبت کنید. سپس به این فرمایش امام رضا (ع) اشاره‌کنید که فرموده‌اند: در میان برادران، برادر بزرگ‌تر دارای مقام ویژه‌ای است و در خانواده جایگاه پدری دارد.[1]

پیشنهاد به مربی: از کودکان بخواهید در مورداحترام به برادر بزرگ‌تر در خانه صحبت کنند و از والدین خود بخواهند درصورتی‌که دارای برادر بزرگ‌تر هستند به دیدن او بروند و هدیه‌ای که کودک درست کرده یا نقاشی کشیده است را به (عمو/ دایی) تقدیم کنند و گزارشی از این دیدار به‌طور عکس در گروه پیام‌رسان کلاسی، ارسال یا توسط کودک در کلاس ارائه شود.

1- مفاتیح الحیات ص 270

فعالیت 4: شعر

از نوآموزان بخواهید تا با دست زدن و یا زدن مدادهای‌شان به یکدیگر، موسیقی و ریتم ایجاد کنند. سپس شعر را برای بچه‌ها بخوانید و همه باهم هم‌خوانی کنید.

نازپری می‌گه: پرپری
به حرف گرگه گوش نکن
باید که روزی چند ساعت
بهتره که مثل بابا
پرپری هم بااحترام
من می‌دونم فکر منی
بدون من هرجا نرو
اون دوردورا تنها نرو
تمرین پرواز بکنی
بال‌هاتو خوب باز بکنی
می‌گه باشه آبجی جونی
از بس که تو مهربونی[1]

1- طیبه شامانی (طناز)