درس 19 - سوره حمد

به نام خداجون مهربون

هدف کلی: انس با قرآن و احترام به کتاب قرآن

اهداف جزئی:

 • آشنایی با سوره حمد و علاقه به یادگیری آن
 • سپاس گذاری از خداوند به خاطر نعمت‌های فراوان
 • حفظ اشعار موزون و افزایش هوش موسیقایی (Musical)
 • توسعه توانایی‌های جسمی و حرکتی و هماهنگی بین حرکات و اندام‌ها
 • گسترش دایره واژگان کودک
 • پرورش هوش کلامی – زبانی (Verbal / Linguistic)
آغاز سخن با نام خدا و هم‌خوانی سوره حمد

از این درس تا آخر جلد یک، در ابتدای هرروز، سوره حمد قرائت می‌شود:

 1. ابتدا از نوآموزان بخواهید به صوت قرآن با دقت گوش دهند.
 2. از آنان بخواهید همراه با قاری، زمزمه کنند.
 3. سپس نوآموزان همراه با قاری، بلند بخوانند.

 

عادت چله

از نوآموزان بپرسید دیشب چه کسانی زود خوابیدند و صبح به‌موقع بیدار شدند؟ می‌توانید نوآموزان را با شعر زیر تشویق کنید:

زود می خوابی، زرنگی

مانند ماه قشنگی

مرورها بر اساس منحنی فراموشی

برای مرور درس‌های گذشته سؤالات زیر پرسیده شود:

 • درس 10: برای مراقبت از پوستمان چه‌کارهایی باید انجام دهیم؟ همچنین مفهوم داخل و خارج را به‌صورت عملی در کلاس، با کودکان مرور کنید.
 • درس 16: یادتان هست که چه کسی ناخنش را نمی‌گرفت پیشو یا نازپری؟ چرا باید ناخن‌هایمان را بگیریم؟
 • درس 18: در درس قبل چرا هیچ‌کس نمی‌توانست موی ببعی را کوتاه کند و آخر چه کسی کوتاه کرد؟ چه زمانی موهای خود را شانه می‌کنید؟
فعالیت 1: کتاب کودک

از نوآموزان بخواهید به تصویر کتاب نگاه کنند و در مورد آن توضیح دهند: ناز پری و پرپری در حال انجام چه‌کاری هستند؟ مامان و بابا چطور؟ به نظر شما چه دعایی می‌کنند؟ نام این کتاب چیست؟ بچه‌ها در حال انجام چه‌کاری هستند؟

دست ورزی: از نوآموزان بخواهید تا خطوط خط‌چین بالای صفحه را از بالا به پایین بکشند. همچنین توجه داشته باشید که جهت نوشتن از سمت راست به چپ است.

فعالیت 2: شعر «سلام خدا»

ابتدا شعر را برای کودکان بخوانید سپس از آن‌ها بخواهید با دست زدن، ریتم ایجاد کرده و با شما همخوانی کنند.

سلام سلام خدایی که
چه جوری ماه خوشگلو

اجازه میدی که بیاد
بیدار باشه هی بتابه

من می­دونم مواظبی
دلم می­خواد بوست کنم
 
یه عالمه مهربونی
به آسمون می­چسبونی؟

شب رو پر از نور بکنه
تاریکی رو دور بکنه

نیُفته ماه روی زمین
بگم به تو صد آفرین[1]
 

[1] سمیه تورجی

فعالیت 3: بحث و گفت و گو

در مورد نعمت های خدای مهربان و لزوم شکر آنها با کودکان صحبت کنید:

از کودکان بخواهید، چند نمونه از نعمت‌های خدای مهربان را بیان کنند، مثلا چشم، دست، پا و … .

از ایشان بخواهید به عنوان مثال چند کار که با دست انجام می شود را نام ببرند و سعی کنند بدون دست آن کارها را در کلاس انجام دهند. (سایر نعمت­ها را اینگونه برای کودک بیان کنید.)

سپس با اشاره به عبارت «الحمدلله» برای آنها توضیح دهید که در سوره حمد، خدای مهربان به ما یاد داده است که شکر نعمت هایش را به جا آوریم.

در ادامه با  مراجعه به کتاب کودک، نعمت‌هایی را که در تصویر به آن‌ها اشاره شده است را نام ببرند و از خدای مهربان بابت این نعمتها تشکر نمایند. (پدر و مادر مهربان که برایمان دعا می‌کنند، برادر و خواهر، قرآن که راه زندگی خوب و به بهشت رفتن را به ما یاد می‌دهد، دوستان خوب، میوه‌های خوش‌مزه، بازی کردن، شب و روز و…)

فعالیت 4: بازی

بازی شماره یک: «نعمت بازی»

دو گروه سه‌نفره با دورنگ مختلف (مثلاً آبی و زرد) تشکیل دهید، هر گروه یک بادکنک به رنگ خودش دارد که البته در دست گروه مقابل است. این دو گروه بر سر بیان سریع‌تر نعمت‌های خدای مهربان باهم رقابت می‌کنند.

شیوه اجرا: ابتدا یک نفر از گروه اول مثلاً گروه زرد، باید سریع، یکی از نعمت‌هایی که خدای مهربان به ما داده را بیان کند و در همین حین، یک نفر از گروه روبه‌رو باید بادکنک زرد را باد کند و تا زمانی می‌تواند بادکنک را باد کند که جمله گروه زرد تمام نشده باشد و بعد از اتمام جمله باید منتظر شود و باد بادکنک را نگه دارد تا دوباره نوبت گروه زرد شود. سپس نوبت گروه قرمز است که یک نفر از آن‌ها، یکی از نعمت‌های خدای مهربان را بیان کند و از گروه روبه‌رو، یک نفر بادکنک قرمز را باد کند.

این بازی همین‌طور ادامه پیدا می‌کند تا زمانی که یکی از بادکنک‌ها بترکد، بادکنک هر گروه که سالم بماند آن گروه برنده است. این بازی برای کودکان بسیار جذاب و هیجانی است به‌خصوص زمانی که بادکنک خیلی باد شود و هرلحظه ممکن است بترکد، بنابراین هر گروه سعی می‌کند سریع‌تر نعمت‌های خدای مهربان را بیان کند تا بادکنکشان منفجر نشود.

کودکان را تشویق کنید تا در قالبی صمیمی و دوست‌داشتنی از خداوند تشکر کنند و به‌عنوان‌مثال جملات خود را این‌گونه شروع کنند: «ممنون خدا جون مهربان که به ما بابا دادی، ممنون خدا جون مهربان که به ما مامان دادی و … .» این صمیمیت در صحبت کردن ، باعث ایجاد محبت قلبی نسبت به خدای مهربان در این سنین حساس کودکی و شعله‌ور شدن عشق الهی در وجود آن‌ها می‌شود. ان­شاءالله.

وسایل موردنیاز: تعدادی بادکنک با رنگ‌های مختلف

بازی شماره 2:

ابتدا دو گروه دونفره تشکیل دهید. سپس 2 سبد را در فاصله­ ی مناسب، روبروی شرکت‌کنندگان بگذارید.

از آن‌ها بخواهید در مدت‌زمانی که مربی و دوستانشان شعر سوره حمد را باهم همخوانی می­کنند، با زدن بادکنک به هوا و طوری که به زمین نخورد به‌صورت پاس‌کاری، بادکنک را داخل سبد بیندازند، درصورتی‌که بادکنک به زمین بیفتد، شرکت‌کننده باید دوباره از اول مسیر را شروع کند. هر بادکنک هم 10 امتیاز به آن تعلق می­گیرد.

وسایل موردنیاز: تعدادی بادکنک، دو عدد سبد