درس 17 - استفاده از وسایل شخصی

به نام خداجون مهربون

هدف کلی: آشنایی با ضرورت استفاده از وسایل شخصی

اهداف جزئی:

  • استفاده از وسایل شخصی مانند شانه، حوله، مسواک، لیوان و…
  • آشنایی با اشکال هندسی (سه‌گوش، گردی، چهارگوش)
  • تقویت هوش کلامی با شرکت در گفت وگوی کلاسی
  • پاسخ به سؤالات
  • توسعه توانایی‌های جسمی و حرکتی (هدف‌گیری)
آغاز سخن با نام خدا و هم‌خوانی سوره توحید
عادت چله (زود خوابیدن):

 مربی ابتدا از نوآموزان بپرسد قرار شد ساعت چند شب­ ها بخوابیم و اینکه چه‌کارهایی باید انجام بدهیم تا بتوانیم شب­ها زود بخوابیم؟

مرورها بر اساس منحنی فراموشی

  • درس 8: برای مراقبت از چشم‌هایمان چه‌کارهایی باید انجام دهیم؟
  • درس 14: یادتان هست چرا همه پروانه‌ها از پرپری فرار می‌کردند؟ بهترین روز برای حمام رفتن چه روزی است؟ (جمعه)
  • درس 16: چرا باید ناخن‌های ما کوتاه و تمیز باشد؟ برای کوتاه کردن ناخن چه روزی مناسب است؟ (به روایت پیامبر (ص) در این مورد اشاره کنید.)
فعالیت 1: کتاب کودک

تصویر خوانی و تفکر: از کودکان بخواهید با دقت به تصویر نگاه کنند و بگویند که به نظر آن‌ها ناز پری و پرپری در حال انجام چه‌کاری هستند؟

آشنایی با وسایل شخصی و مرور مفهوم باز و بسته (درس 8): نخست در مورد مفهوم وسایل شخصی با نوآموزان سخن بگویید از آن‌ها بخواهید با مشورت هم تعدادی از وسایل شخصی را نام ببرند. (مانند شانه، مسواک، لیوان، دستمال، حوله) سپس وسایل شخصی را در تصویر پیدا کنند و دور آن‌ها خط باز بکشند و در آخر از آنان بخواهید در آخرین طبقه کمد یک وسیله شخصی بکشند.

برای مرور مفهوم بسته، به کمد و پنجره اشاره‌کنید و بپرسید که آن‌ها بسته‌اند یا باز؟ و چند مورد از چیزهایی که در کلاس باز و بسته هستند را نام ببرند.

مرور مفهوم چپ و راست و عدد دو (درس 14): به شکل‌های مختلف در تصویر اشاره نمایید و از کودکان بپرسید که در سمت چپ تصویر هستند یا سمت راست؟ مثلاً بگویید نازپری در سمت راست تصویر است یا چپ؟ همچنین برای مرور عدد دو، از ایشان بخواهید، چیزهایی که در تصویر دو تا هستند را نام ببرند.

آشنایی با اشکال هندسی: پویانمایی اشکال هندسی را پخش کنید سپس از کودکان بخواهید تا در محیط کلاس این اشکال را پیدا کنند و نام ببرند. حالا این اشکال را تصویر پیدا کنند.

 

دست ورزی: از نوآموزان بخواهید تا خطوط خط‌چین بالای صفحه را با توجه به فلش‌ها، پررنگ کنند.

فعالیت 2: کاردستی

وسایل موردنیاز: لیوان یک‌بارمصرف، کاغذ رنگی، چسب،  قیچی

در مورد اینکه لیوان یک وسیله شخصی است و در مواقع بیماری نباید از لیوان کسی استفاده کرد توضیح دهید. سپس از کودکان بخواهید با لیوان، به سلیقه خود یک کاردستی درست کنند:

 

فعالیت 3: بازی

وسایل موردنیاز: 4 عدد لیوان یک‌بارمصرف، نی، توپ کوچک، چسب

4 لیوان به لبه میز بچسبانید به‌گونه‌ای که لبه میز و لبه لیوان هم‌سطح باشند سپس از 4 نفر از نوآموزان بخواهید در سمت دیگر میز قرار بگیرند و به هرکدام یک توپ کوچک بدهید. کودکان با فوت کردن از طریق نی، باید توپ را داخل لیوان بیندازند. توپ هرکس از میز به پایین افتاد باید از اول شروع کند، اولین نفری که توپش وارد لیوان شد برنده­ی بازی است.

فعالیت 4: نقاشی

نقاشی کردن با مسواک یکی از فعالیت­ های جالب و خلاقانه برای کودکان است.

وسایل موردنیاز: مسواک، آبرنگ یا رنگ انگشتی، کاغذ، یک لیوان آب

چند شکل روی تابلو بکشید مثل (سه‌گوش، چهارگوش، دایره) و از نوآموزان بخواهید به کمک مسواک و رنگ­هایی که در دسترس دارند این شکل­ها را روی کاغذ بکشند. بچه­ها می­توانند از رنگ­های مختلف استفاده کنند، باراهنمایی مربی مسواک را درون آب می­برند تا رنگ قبلی تمیز شود و دوباره مسواک را به رنگ جدید آغشته کنند تا شکل دیگری را بکشند. بعد از اینکه اشکال مختلف هندسی را کشیدند می توانند با استفاده از آن‌ها می توانند شکل حیوانات مختلف را بکشند.