درس 10 - پوست و حس لامسه

به نام خداجون مهربون

هدف کلی: آشنایی با حس لامسه و راه‌های مراقبت از پوست

اهداف جزئی:

  • شناخت نعمت‌های خدا و تشکر از لطف و مهربانی او
  • درک مفاهیم فضایی (داخل و خارج)
  • رعایت نکات ایمنی در انجام فعالیت ها
  • به کارگیری حواس در جمع آوری اطلاعات
  • شرکت در بحث و گفتگوهای کلاسی
  • آشنایی با هم پایان (صدای ر) و توجه و دقت به صدای آخر کلمات
  • تقویت هماهنگی چشم و دست با تمرین ماز
  • تقویت دقت و تمرکز
آغاز سخن با نام خدا و هم‌خوانی سوره توحید
عادت چله

صحبت و گفت گویی کوتاه در مورد زود خوابیدن با کودکان داشته باشید و کودکانی که ساعت 10 خوابیده‌اند را با شعر زیر تشویق کنید:

کارت شده چه‌بهتر

زود می‌خوابی تاج سر

 

مرورها بر اساس منحنی فراموشی

  • درس 1: کدام‌یک از شما یادش هست که معنی بسم‌الله الرحمن الرحیم چیست و چه وقت‌هایی میگوییم؟
  • درس 9: برای مراقبت از گوش‌هایمان چه نکاتی را باید رعایت کنیم؟

مرور سایر مفاهیم، در بین فعالیت‌ها گنجانده‌شده است.

فعالیت 1: کتاب کودک

آموزش مفهوم داخل و خارج: ابتدا مفهوم داخل و خارج را با اجسام موجود در کلاس، توضیح دهید و از کودکان بخواهید چند مفهوم داخل و خارج را در کلاس پیدا کنند. سپس از آن‌ها بخواهید که از بالا، تصویر دوم را نشان دهند و بگویند که داخل کادر دوم چه چیزهایی است، آیا بستنی داخل قابلمه است یا خارج از آن؟ داخل قابلمه چیست؟ و … .

مفهوم عدد یک، دو و سه (مرور درس 1 و 7): از نوآموزان بخواهید به نقاشی آدم‌برفی، دقت کنند. «کدام‌یک از اجزای بدن آدم‌برفی فقط یکی است؟ (بینی هویجی، دهان، کلاه، شال‌گردن) آن‌ها را رنگ کنید. کدام‌یک از اجزای آن دو تا است؟ دور آن خط سبز بکشید. (دست‌ها، چشم‌ها) کدام‌یک سه تا است؟ آن را رنگ کنید. (دکمه‌ها، ریشه شال‌گردن) چند سنگ در تصویر می‌بینید؟»

هم پایان «ر»: ابتدا کلماتی را که با صدای «ر» تمام می‌شوند مانند: چتر، ابر، ببر، عطر… را با نشان دادن تصاویر با کودکان کارکنید. سپس از آنان بخواهید به تصاویر کادر دوم کتاب توجه کنند وتصاویری که صدای آخر آن ها صدای (ر) هست را پیدا کنند و دور آن‌ها خط بکشند.

فعالیت2: بحث و گفتگو با توجه به تصویر کتاب کودک

کادر اول (ماز محافظت از پوست): از کودکان بخواهید به تصویر بالایی کتاب کودک، با دقت نگاه کنند و ضمن اشاره به یکی دیگر از نعمت‌های خدا یعنی پوست و حس لامسه و لزوم تشکر از خدای مهربان، از کودکان بپرسید: اگر خدا نعمت حس لامسه را به ما نمی‌داد چه سختی‌هایی برای ما پیش می‌آمد؟ همچنین در مورد راه‌های حفاظت از پوست با کودکان بحث و گفت‌وگو کنید. یادآوری کنید که نوآموزان صحبت‌های خود را بانام خدا شروع و نظر خود را بیان کنند. سپس بگویید: «پرپری در یک روز آفتابی به بازی رفته است. برای محافظت از پوستش چه‌کار باید کند؟ پرپری را به کرم ضد آفتاب برسانید.»

کادر دوم (ماز سردی و گرمی): ابتدا در مورد سردی و گرمی با کودکان گفت‌وگو کنید سپس از کودکان بپرسید: «به نظر شما در یک‌هوای سرد بارانی چه چیزی می‌چسبد؟ یک سوپ گرم یا بستنی سرد، نازپری را به گزینه درست برسان.»

کادر سوم (رنگ‌آمیزی): پس از گفت‌وگو در مورد زبری و نرمی، از کودکان بخواهید تا اجسام نرم و زبر را در تصویر نام ببرند و آن‌ها را رنگ بزنند. (سنگ و پر) سپس اجسام سرد و گرم را مشخص کنند و جسم گرم را رنگ بزنند.

نکته: گشتن چند باره در تصاویر کتاب، توجه به جزئیات آن و پیدا کردن موارد خواسته شده، نقش بسزایی در تقویت دقت و قدرت تمرکز کودک ایفا می کند.
فعالیت 3: فعالیت علمی (آزمایش و مشاهده)

به‌منظور درک بهتر حس لامسه وسایلی مانند یک‌تکه پارچه ساتن، پر، مقداری کاموا، تکه‌ای چوب، یخ، روبان، پنبه، لیوان چای داغ، سمباده، یک تکه گونی، پارچه مخمل و… در اختیار کودکان قرار دهید تا آن‌ها را لمس کنند. از کودکان بخواهید در مورد آن چه دیده اند و لمس کرده اند توضیح دهند و احساس خود را بیان کنند.

سپس اجسام بالا را درون یک کیسه یا جعبه قرار دهید و از نوآموزان بخواهید تا بدون آنکه آن‌ها را ببینند فقط با لمس کردن، نام آن‌ها را بگویند. هرکسی نام دو شی‌ء را بگوید. در انجام آزمایش و لمس اشیاء گرم به رعایت نکات ایمنی توجه داشته باشید.

فعالیت 4: کاردستی خمیربازی

کودکان به‌وسیله خمیربازی یا گِل، تابلوی یک منظره طبیعی را با خلاقیت خود درست کند؛ مانند خورشید، درخت و کوه و… .