درس 1 - شروع یادگیری با نام خدا

به نام خداجون مهربون

هدف کلی:

تشویق به شروع هر کاری با نام خدای مهربان

اهداف جزئی:

  • آشنایی با مفهوم عدد یک
  • درک کلام موزون
  • ایجاد ریتم‌های مختلف با دست زدن، ضربه زدن و…
  • شرکت در بحث و گفتگوهای کلاسی
  • یافتن شباهت‌ها با استفاده از حواس
  • صحیح به دست گرفتن مداد
  • افزایش هوش برون فردی یا اجتماعی (External / Social)
فعالیت 1: کتاب کودک

تصویر خوانی: از نوآموزان بخواهید به تصویر خوب نگاه کنند و بگویند که این تصویر چه جایی را نشان می‌دهد؟ نام کسی که پای تخته ایستاده است، کیست و چه کار می‌کند؟ و سؤالاتی ازاین‌دست.

آشنا کردن نوآموزان با مفهوم عدد یک: ابتدا از نوآموزان بخواهید چیزهایی در کلاس که تنها یک عدد از آن وجود دارد را نام ببرند و عدد یک را با انگشت خود نشان دهند.

سپس به تصویر کتاب دقت کنند و چیزهایی که در تصویر تنها یک عدد از آن وجود دارد را نام ببرند؛ مانند یک درخت، یک معلم، یک‌تخته، یک در و… . از کودکان بخواهید تا یک خورشید پشت یکی از پنجره‌ها بکشند.

آشنایی با شباهت:  ابتدا مفهوم شباهت را با استفاده از وسایل موجود در کلاس  تمرین کنید. سپس

از کودکان بخواهید تا با دقت به تصاویر کتاب نگاه کنند از آنان بپرسید در تصویر چه چیزهایی شبیه یکدیگر هستند؟ از کودکان بخواهید آن‌ها را پیدا کنند؛ مانند پنجره‌ها، کیف‌ها و… .

نکته: نحوه به دست گرفتن مداد را در کودکان موردبررسی قرار دهید و در صورت نیاز از روش‌های مناسب جهت اصلاح و رفع مشکلات احتمالی استفاده نمایید.

شیوه صحیح مداد در دست گرفتن: برای نوشتن صحیح باید از سه انگشت استفاده شود که عبارت‌اند از: انگشت شست، انگشت اشاره و انگشت میانی. مداد باید طوری گرفته شود که فشار زیادی به آن وارد نشود و از بالای قسمت تراشیده شده مداد، گرفته شود. ابتدا مربی مداد را به‌صورت صحیح در دست گرفته و به کودکان نشان می‌دهد سپس به اشکال مختلف دیگر، مداد را در دست بگیرد و از کودکان بخواهد تا به او بگویند که کدام‌یک از این موارد صحیح است. برای این کار می‌توانید از تصاویر زیر نیز کمک بگیرید.

فعالیت 2: شعر «شروع با نام خدا»

ابتدا کار خود را با نام خدا شروع کنید و بر روی تابلو بسم‌الله الرحمن الرحیم بنویسید. از کودکان بپرسید: آیا می‌دانید چه چیزی بر روی تابلو نوشته‌ام؟ بعد از شنیدن نظرات کودکان در مورد آن توضییح دهید:  «بسم‌الله الرحمن الرحیم» یعنی: «به نام خدا جون مهربانی که همه‌چیز به ما داده (رحمان و بخشنده است) دوستمان دارد حتی از مامان و بابا هم بیشتر (رحیم و مهربان است)».[1]

ما تمام‌کارها را با نام «خدا جون مهربان» شروع می‌کنیم تا با یاد خدا در کارها موفق شویم و شیطان از ما دور شود. سپس از کودکان بخواهید تا با دقت به شعر گوش کنند سپس با ایجاد ضربه و یا دست زدن با مربی همخوانی نمایند.

نکته: توجه داشته باشید که اصرار بر حفظ شعر از اهداف این درس نیست؛ بلکه در تکرار لذت‌بخش شعر، به‌مرور نوآموزان شعر را حفظ خواهند شد.

نازپری وقتی که می­خواد
قبل از پریدن همیشه

وقتی که می­خواد بخوره
اول با ذوق و احترام

وقتی می­خواد تو مدرسه
از همون اول رو لبش

وقتی که او بیدار میشه
با نام و یاد خدا جون

نازپری مثل بقیه
اسم خدا رو اولش
تو آسمونا بپره
اسم خدا رو می­بره

غذا یا هر چیز دیگه
اسم خدا جونو می­گه

شروع کنه درس بخونه
اسم خوبِ خدا جونه

از خواب نازش همیشه
روز خوبش شروع میشه

همیشه وقتی کار داره
روی زبونش میاره[2]

[1]. متعمداً ترجمه جمله شریفه «بسم الله الرحمن الرحیم» به‌صورت محاوره و خودمانی بیان شده است تا مربی محترم با همین لحن روان، ارتباط با خداوند منان را، از بدو کودکی به نوآموز بیاموزد تا جوانه‌های عشق و محبت به خالق هستی از رهگذر تجربه حس محبت کودک به والدین خود، عمیق‌تر درک شود.

[2] طیبه شامانی (طناز).

فعالیت 3: بحث و گفتگو

ابتدا در مورد شروع کارها با نام خدا با کودکان بحث و گفتگو کنید. از آنان بپرسید چه‌کارهایی را با نام خدا شروع می‌کنیم؟ چرا باید کارهایمان را با نام خدا شروع کنیم؟ به کودکان اجازه دهید تا نظرات و دلایل خود را بیان کنند و ضمن شرکت در گفتگوهای کلاسی، به کمک کودکان صحبت‌های انجام‌شده را جمع‌بندی و نتیجه‌گیری کنید.

نکته: یکی از اهداف شرکت کردن کودک در بحث و گفت‌وگوی جمعی، افزایش هوش برون فردی یا اجتماعی[1] کودک است. این هوش به معنای توانایی ارتباط برقرار کردن و فهم دیگران است. کودکانی که این هوش را دارا هستند سعی می‌کنند چیزها را از نقطه‌نظر آدم‌های دیگر ببینند تا بفهمند آن‌ها چگونه می‌اندیشند و احساس می‌کنند. بحث و گفت‌وگو کمک می‌کند تا کودک با دیدگاه‌های سایر هم‌سالان خود آشنا شود و این مطلب کمک به درک بیشتر دیگران و تعامل بهتر با سایر نوآموزان می‌گردد.

[1] External / Social

فعالیت 4: نقاشی

مربی با نام خدا صحبت‌های خود را آغاز می‌کند از کودکان می‌خواهد تا یکی از کارهایی را که با نام خدا آغاز می‌کنند را نام ببرند و نقاشی آن را بکشند و در پایان در مورد نقاشی‌هایی که کشیده‌اند برای دوستانشان توضیح دهند.

فعالیت پیشنهادی: گردش علمی و مشاهده

مربی عزیز، به همراه نوآموزان به قسمت های مختلف مدرسه رفته و از این مکان ها بازدید کنید تا نوآموزان نام این مکان ها را بیاموزند. در نهایت از کودکان بخواهید درمورد مشاهدات خود با یکدیگر گفت­و­گو کنند. دقت کنید این گردش در مدرسه، با رعایت نکات ایمنی و بهداشتی همراه باشد.